Home |  Káva, zvodca významných osobností tohto sveta

Káva, zvodca významných osobností tohto sveta

 

Úvod

Historické postavy sveta (politici, spisovatelia, umelci) pili, oceňovali a chválili kávu. Počiatky objavu kávy sa podieľajú na romantickej histórii kávy; zdravotných účinkoch i škodlivosti kávy, ktorá sa za Ľudovíta XV. stala nápojom lásky. Na jej energizujúci a stimulujúci účinok na intelektuálne funkcie sa poukazovalo v XIX. storočí; zatiaľ čo v XX. storočí sa spotreba kávy spopularizovala, a tým prišla o svoj elitársky charakter.

 

Romantické legendy

Stopy kávy sa dajú nájsť v Knihe kráľov v Biblii (pražené kávové zrnká daroval David Abigaïl žene Nabala na znamenie zmierenia po konfliktoch medzi Nabalovými a Dávidovými kmeňmi), prvá „oficiálna“ legenda však siaha do VII. storočia a pochádza z ústnej tradície z Koránu. Anjel Gabriel priniesol Mohamedovi na pokraji smrti čierny elixír poslaný Alláhom. Prorok, povzbudený nápojom, zhodil zo sedla 40 jazdcov a poctil 40 žien zo svojho háremu!

 

 

 

 

 

 

 

Nápoj lásky

Po vláde čokolády za kráľa Slnka preniká káva do spoločenského života vo Versailles na dvor Ľudovíta XV., kde fascinuje a lieči neduhy, je však považovaná i za diablov nástroj a z lekárskeho hľadiska je diskreditovaná. Káva sa stáva veľmi obľúbeným nápojom a v tejto dobe veľkej ľahkomysnosti je tiež považovaná za sexuálny stimulátor. Král Ľudovít XV. veľmi oceňoval kávu, ktorú pil v spoločnosti dám, najmä markízy de Pompadour. Jeho ďalšia obľúbenkyňagrófka du Barry, s kráľom tiež zdieľala túto vášeň a nechala sa namaľovať v prestrojení za „sultánku popíjajúcu kávu“.
Neskôr Maria Antoinetta tiež popíjala kávu z porcelánového servisu zo Sèvres, ktorému sa hovorilo Mliekar v Rambouillet a tvorili ho veľké šálky v tvare pŕs.

 

 

 

 

 

 

Stimulátor XIX. storočia

Až v XIX. storočí boli vďaka niekoľkým známym milovníkom kávy uznané stimulujúce a povzbudzujúce vlastnosti kávy. Balzac pil desiatky šálok kávy vo dne, v noci, pretože „káva zaháňala spánok a umožňovala udržovať dlhšie duševné schopnosti“.

Napoleon kávu odporúčal a pil ju na to, aby zostal počas svojich výprav dlhšie hore a bojoval proti únave. Dokonca ju zbožňoval tak, že sa na káve stal takmer závislý: „káva ma oživuje, spôsobuje mi pálenie a bolesť, v ktorej sa však snúbi i potešenie. Radšej budem teda trpieť, než by som netrpel“.

 

Nápoj pre všetkých

Od minulého storočia už káva nie je nápojom pre vyvolených!

Káva prístupná všetkým sa stala globálnym nápojom naprieč generáciami a už nie je výsadou vyvolených. Káva, príprava ktorej sa líši v závislosti od kultúry a chuti spotrebiteľov, zvádza svoju magickou vôňou, svojimi energizujúcimi účinkami a fascinujúcim teplom.