Home |  Je káva synonymom umenia?

Je káva synonymom umenia?

 

Úvod

Táto otázka sa môže zd divná: môže b potravina synonymom estetiky? Vzhľadom k určitým umeleckým formám môže b káva sama o sebe umením a v tomto zmysle priťahuje i umelcov.

Kedysi káva inšpirovala umelcov, ktorí jej vyhradili miesta spotreby, a tiež bola v centre pozornosti niektorých obrazov. Dnes sa stáva zložkou vôní.

 

 

 

Káva a architektúra

Vo Francúzsku, krajine gastronómie, boli kedysi hostince určené pre cestujúcich a pouličné kuchyne, čo boli hlučné zariadenia, kde dochádzalo k potýčkam a kde sa podávali ľudové jedlá. V roku 1674 sa v Paríži otvorila prvá kaviareň le Procope. Úspech bol okamžitý, pretože bolo možné si tam vypiť kávu a ďalšie exotické nápoje a zjesť zákusky a sorbety vo vkusnom prostredí. Onedlho na to i v Petrohrade, Viedni a v Londýne začali vznikať kaviarne, pretože to boli miesta, kde sa vládlo duchom, prinajmenšom duchom osvietenstva. Mnoho kaviarní s vkusným zariadením (intímne arkiere, ťažké závesy) boli svojimi slávnymi hosťami vyzdvihnuté na úroveň historických monumentov: Café Central vo Viedni, Café Florian v Benátkach, Café Le Greco v Ríme…

 

Káva a maľba

Po „výjavoch z tureckého života“ XVII. storočia, maľbách predstavujúcich francúzskych aristokratov oblečených v orientálnom alebo tureckom štýle s malou šálkou kávy v ruke, je konzumácia kávy znázorňovaná v storočí nasledujúcom formou zátišia so šálkami a kanvicami na kávu. Neskôr, v XIX. storočí, predstavuje káva buržoázne pohodlie a súkromie rodiny, ako je tomu na obrazoch „Žena s kanvicou na kávu“ a „Obed v ateliéri“ od Maneta. Douanier Rousseau („Zátišie“), de Braque (séria „Stolíky“) umožnili v XX. storočí opäť vzniknúť zátišiam, kde je zobrazená kanvica na kávu. V súčasnej dobe dokonca niektorí umelci nahradzujú pri tvorbe farbu a gvaš kávou.

 

 

 

 

Káva a parfumy

Ako je známe, káva prebúdza všetky zmysly; jej vôňa obvykle evokuje spomienku na čerstvo namleté kávové zrná a dym nad šálkou kávy. Káva však láka i „nosy“, tvorcov parfumov, vďaka bohatosti svojej arómy, ktorá má mnoho vonných akordov. Tvorcovia parfumov najprv používali kávu na vytváranie ženských vôní s teplými, zmyselnými a okúzľujúcimi tónmi sladkého moku, ako je tomu v prípade Or de Torrente. Bohatosť kávy však pomohla tiež vytvor iné akordy – prenikavé, drsné a osviežujúce, ktoré sa používajú na výrobu pánskych toaletných vôd. Najpredávanejšou pánskou vôňou je Amen od Thierry Muglera, kde sa vibrujúce vône kávy miešajú s drevitými notami.

 

 

 

 

 

Káva a hudba

Mnoho podôb kávy inšpirovalo aj hudobníkov. Johann Sebastien Bach zložil kantátu 211, ktorej sa hovorí „kávová kantáta“, keďže sa pri jej tvorbe inšpiroval textom nemeckého básnika „Picandera“ (vlastným menom Christian Friedrich Henrici) o „kávománii“, ktorá zachvátila Európu. Serge Gainsbourg vzdal hold káve v piesni „Farba kávy“. V nedávnej dobe spevák Oldelaf venoval pieseň „Káva“ povzbudzujúcim účinkom spojeným s pitím kávy a francúzska reggae/ jazz zložila pieseň „Čas na kávu“ na počesť príjemných chvíľ strávených pri pití kávy.