Home |  Služby |  FAQ

FAQ

V tejto sekcii nájdete rady a tipy na starostlivosť a používanie výrobkov Krups.

Filter podľa kategórie

KÁVOVARY

Ako si môžem pripraviť caffè crèma?

Pripravte klasické espresso do veľkej šálky. Pridajte trochu smotany, ktorú môžete podľa chuti nahradiť horúcim mliekom.

Ako si môžem pripraviť caffè latte?

Na prípravu kávy s mliekom, často nazývané latte macchiato, použite nasledujúci pomer: 3/5 horúceho mlieka, 1/5 kávy, 1/5 speneného mlieka. Na takúto prípravu založenú na mlieku je najlepšie použiť odstredené mlieko rovno z chladničky (ideálne s teplotou medzi 6 a 8 °C). Nakoniec môžete posypať kakaom.

Ako si môžem pripraviť cappuccino?

Na cappuccino sú ideálne pomery: 1/3 horúceho mlieka, 1/3 kávy, 1/3 speneného mlieka.

Ako môžem predĺžiť dobu čerstvosti kávy?

Namletú kávu vždy chráňte pred vzduchom alebo balenie zaistite sponkou. Zásobník majte v chladničke.

Ako pripraviť kávu?

Môžeme si pripraviť filtrovanú kávu, a to buď priamo v prekvapkávači alebo vo filtrovacej kanvici, ktorá pracuje na princípe espressa. Káva sa zaleje horúcou vodou a potom sa stlačí piest s filtrom a v kanvici sa oddelí tekutina od kávovej usadeniny. Pri prekvapkávačoch je praktické použitie papierových filtrov, ktoré môžeme po použití vyhodiť. Ak sa neuspokojíme s takto jednoduchou úpravou kávy a radi si pochutnáme na pravom espresse, potom si na tento nápoj ideme do niektorej z mnohých kaviarní alebo si domov kúpime kávovar. Vyznávači kávy pripravovanej ako espresso alebo cappuccino nebudú zrejme váhať pri kúpe špeciálneho kávovaru. Základná charakteristika týchto prístrojov je čerpadlo, ktoré musí vyvinúť tlak 15 barov. Kávovary s nižším tlakom požadovaný nápoj nikdy nepripravia, aj napriek tomu, že existuje mnoho obchodníkov, ktorí sa snažia spotrebiteľom nahovoriť pravý opak. Môže sa im to podariť aj práve z toho dôvodu, že ľudia majú nízku vedomosť o nutnosti potrebného tlaku i o tom, ako má presne espresso chutiť a vyzerať. Napríklad na rozdiel od Talianov, ktorí sú veľkými milovníkmi espressa a cappuccina a majú presnú predstavu, aké majú tieto nápoje byť, pre našinca je espressom takmer každá káva pripravená na iný spôsob než turecký.

Ako pripraviť správne cappuccino?

Pri príprave cappuccina sa postupuje obdobne. Espresso je základom na vytvorenie tohto nápoja, ktorý má tiež taliansky pôvod a jeho názov je odvodený od tvaru kapucní, ktoré nosili príslušníci rímskokatolíckeho rádu mníchov „kapucínov“. Tvar týchto kapucní nápadne pripomína tvar „čapice“, ktorá vznikne na povrchu správne pripraveného cappuccina. Cappuccino je silný čierny nápoj s našľahaným mliekom a penou posypanou škoricou, niekedy kakaom alebo čokoládou. Príprava je zložitejšia o prvok mlieka, ktoré sa musí pomocou trysky správne našľahať. Vhodné je použitie plnotučného, studeného mlieka, ktoré sa našľahá horúcou parou na mliečnu penu. Do šálky s espressom sa dá rovnaký diel teplého mlieka a našľahanej mliečnej peny. Vrstva espressa by mala zostať medzi dvoma vrstvami mlieka. Na povrchu nápoja sa vytvorí hustá pena, ktorá vytvorí tvar kapucne. Aby sa zabránilo vzniku škrupiny na povrchu, je penová čapica nakoniec ozdobená väčšinou mletou škoricou. Pena by sa nemala pri pití úplne rozpustiť, naopak musí zostať zachovaná až do posledného dúška. I na cappuccine je vidieť, či sa nápoj podaril alebo nie. Ak je pri šľahaní mlieka zasunutá tryska príliš hlboko do mlieka, vytvorené bublinky sú príliš veľké a pri pití nápoja sa ihneď rozpúšťa. Obdobou týchto dvoch skvelo chutiacich nápojov je napríklad caffé latte, kde sa použije jeden diel kávy a dva - tri diely teplého mlieka. Najviac podobný cappuccinu je nápoj zvaný macchiato, ktorý sa pripravuje rovnako, namiesto mlieka sa však pridáva k espressu len mliečna pena. Oba tieto nápoje sa podávajú, na rozdiel od espressa a cappuccina, vo vysokých sklenených pohároch.

Ako pripraviť správne espresso?

Správne pripravené espressso má lahodnou chuť, je silné, tmavé a husté. Na jeho prípravu sa najlepšie hodí káva arabika a vhodné sú druhy z Etiópie, Brazílie a Indonézie. Na jednu šálku espressa sú potrebné dve plné lyžice mletej kávy, ktorá musí byť jemne mletá, nie však prášková. Káva sa primerane natlačí do telesa filtru a horúca voda spoločne s parou sa pod tlakom pretlačí touto jemne zomletou kávou. Pod trysku prístroja sa pripraví nahriata šálka, do ktorej po zapnutí kávovaru vyteká káva, spočiatku dosť tmavá, potom karamelovo hnedá a ako posledná vytečie hustá pena, ktorá sa nazýva crema. Tá je veľmi dôležitá, pretože podľa nej sa na prvý pohľad spozná, či sa nápoj podaril alebo nie. Správne pripravené espresso musí mať na povrchu nápoja vrstvu tejto karamelovo sfarbenej cremy. Pena pri pití musí zostávať nalepená na stenách šálky a po vypití nápoja má zostať na jeho dne. Najdôležitejšia je doba vylúhovania, ak bola príliš krátka, potom je espresso riedke a nedobré. Naopak pri dlhom vylúhovaní je nápoj horký a trpký a aj jeho pena nie je kvalitná, väčšinou pod ňou presvitá tmavá káva.

Ako sa líši príprava kávy v rôznych krajinách?

Pri klasickom arabskom spôsobe sa káva pripravuje v nádobke zvanej džezva, čo je kanvička s dlhou rukoväťou, v ktorej sa zmieša kávový prášok a cukor a táto zmes je zaliata vodou, ktorá sa nad ohňom nechá dvakrát až trikrát vzkypieť. Niekoľkonásobné prevarenie uberá káve aromatické látky a zdôrazňuje jej horkosť. Arabi majú veľkú obľubu v pridávaní korenia kardamon, ktoré prekrýva horkú chuť tejto čiernej a silnej kávy. Káva sa podáva v maličkých šálkach bez ucha. V krajinách, kde je zvykom ochucovať kávu rôznymi druhmi korenia alebo dochucovadlami, je prikladaný dôraz na tradíciu, ktorá je typická pre tú-ktorú oblasť. Tak napríklad v Etiópii sa hojne používa zázvor, v Mexiku sú značne obľúbené klinčeky a škorica, Gréci milujú aníz, Holanďania zase kúsky čokolády, u nás sa používa často vanilka alebo karamel, oriešková príchuť, niekedy sa pridáva i brandy. Všeobecne rozšíreným zvykom je pridávanie mlieka do všetkých káv, avšak v prípade takzvaného „turka“, čo je káva s usadeninou sa jedná o veľký prehrešok. Sú krajiny, kde sa však mlieko do kávy zásadne nedáva, a tými sú Etiópia a Jemen, čo sú krajiny, ktoré sú pravlasťou kávovníkových stromov a kde je možné vidieť divoko rastúce kávovníky dodnes. Podávanie kávy je tu, rovnako ako v ostatných arabských krajinách, znakom veľkej pohostinnosti.

Ako získam dokonalé mlieko s penou?

Použite čerstvé, plnotučné mlieko (pena z nízkotučného alebo odstredeného mlieka mizne rýchlejšie, keďže je viac vzdušná a má väčšie, menej stabilné bubliny). Čerstvé mlieko nalejte do polovice kanvice. najlepšia je kanvica z nerezovej ocele: hneď ako je príliš horúca na to, aby ste ju udržali, je pena hotová! Zahrejte paru, otočte na niekoľko sekúnd ovládačom a nechajte paru a vodu chvíľu unikať, potom vložte trysku do kanvice tesne pod povrch mlieka. Nakloňte mierne kanvicu a nastavte tlak pary na maximum. Pohybujte kanvicou okolo trysky - vytvoríte tak vírivý efekt. Uchopte kanvicu za držadlo a vyrábajte penu dovtedy, kým sa nevytvoria malé bublinky a mlieko nenadobudne takmer dvojnásobný objem. Ponorte trysku na dno a zahrejte mlieko (nie k varu) dovtedy, kedy je nemožné kanvicu udržať v rukách. Pena z mlieka je hotová.

Aká by mala byť teplota kávy espresso?

Je dôležité rozlišovať medzi teplotou pri varení a konzumnou teplotou. Teplota pri varení by mala byť 92 °C. V prístroji so zariadením na tlak pary sú teploty vyššie iba na začiatku varenia a len ak je v bojleri para. Pri espresse s pumpou záleží presnosť teploty varenia od technológie: mechanický termostat nie je pri riadení teploty tak presný ako elektronický. Teplota pri požívaní nápoja je meraná v okamihu, kedy káva natečie do šálky. Táto teplota musí byť medzi 65 a 70 °C. V prístroji so zariadením pre tlak pary sú teploty často vyššie než 70 ° C, a to kvôli spôsobu varenia.

Aké sú druhy kávy arabika?

Mokka: najznámejšie meno vo svete kávy. Názov jemenského prístavu na pobreží Červeného mora pripomína miesto, odkiaľ táto káva pochádza. V minulosti to bolo prosperujúce mesto, čo už nie je bohužiaľ v súčasnosti pravda: káva sa tu nepestuje a jediný nápoj, ktorý je tu dostupný, je čaj! Etiópska mokka má veľmi silnú chuť a je ideálnym nápojom po jedle.
Líbyjská: hlboko tmavá káva.
Brazílska: jemná káva na každodenné použitie.
Kolumbijská: ovocná, jemne kyslá, plná chuť.
Mexická: jemná a sladká, niekedy je možno ucítiť chuť medu. 'Grand Cru', Altura, jemná a aromatická.
Stredná Amerika - Kostarika, Guatemala: ovocné kávy, jedny z najlepších, podobné guatemalskej Tres Marias, s náznakom chuti po lieskovom orechu.
Jamajská káva Blue Mountain uznávaná v celom svete je jednou z najdrahších káv.
Indonézska: hrubozrnná káva.
'Grand Cru', zo Sumatry sa vyznačuje hebkou a bohatou chuťou.
Kenská: tiež svieže kávy.

Aké sú zásady na prípravu skutočne dobrej kávy?

Káva by mala byť v každom prípade čerstvá, najlepšie je zakúpiť zrnkovú kávu a zomlieť si požadované množstvo krátko pred jej prípravou. Mletá káva by mala byť uskladnená v tesných nádobách na to určených, aby sa zabránilo vstrebávaniu ostatných pachov do kávy, najlepšie na tmavom a chladnom mieste. Vhodné je mať kávu napríklad v mrazničke, mrazené zrná netreba pred samotným mletím rozmrazovať. Uchovávanie v chladničke príliš vhodné nie je, pretože káva by nemala byť vystavená vlhkému prostrediu, ktoré jej kvalitu znehodnocuje. Ku každej príprave sa tiež hodí káva s iným stupňom mletia. Na takzvaný turecký spôsob sa hodí káva jemne mletá, na kávu prekvapkávanú a do kávovarov, ktoré pretlačujú vodu kávou, môže byť použitá i hrubšia káva. Tiež si je dobré povedať, že káva jemne mletá rýchlejšie a viac uvoľňuje voňavé látky, pretože má väčší styk s vodou, zatiaľ čo pri hrubo mletej káve sa tieto aromatické látky z kávy uvoľňujú omnoho pomalšie a v menšej miere. Zásadným pravidlom je to, že voda určená na zaliatie kávy by nemala byť prevarená, musí sa zaliať vriacou vodou vždy tesne pred bodom varu. Je vhodné vodu aj zmäkčiť, a to pridaním niekoľkých zrniek soli, chuť kávy je potom výraznejšia. Ak volíme spôsob, kedy kávu po zaliatí horúcou vodou vylúhujeme, potom iba niekoľko minút, zbytočne dlhá doba lúhovania by chuť kávy zhoršila. Odporúča sa tiež vypiť kávu čo najrýchlejšie, pretože len tak je možné si vychutnať jej skutočnú arómu, po dlhšej dobe z uvarenej kávy prchavé aromatické látky postupne vypŕchavajú. Pomer kávy a vody nie je striktne predpísaný, pretože vždy záleží od individuálnej chuti podľa toho, či máme radi kávu slabšiu alebo silnejšiu. Na docielenie pevnej peny sa mletá káva najprv zaleje menším množstvom horúcej vody, zvyšok vody sa potom privedie k varu a káva sa doleje. Ku káve by sa mala vždy podávať nádobka so smotanou a pohár s vodou. Je tiež vhodné kanvicu spoločne so šálkami predhriať.

Aké kávové špeciality môžem v prístroji na espresso vyrobiť?

Ristretto : "krátke" espresso. Prúd kávy je zastavený na 20 - 30 ml namiesto 40 - 45 ml ako je to pri normálnom espresse. Caffè lungo je naopak väčšie espresso s objemom 60 ml. Cappuccino: kombinácia 1/3 espressa a 1/3 horúceho mlieka, 1/3 našľahaného mlieka, podávané v 150 ml šálke s kakaovým práškom rozprášeným na povrchu mliekovej peny. Latte: horúce naparené mlieko s espressom. Caffè latte: dvojité espresso vo vysokom sklenenom pohári s horúcim mliekom a trochou peny na povrchu. Caffè corretto: espresso ochutené silným alkoholom (grappa, brandy alebo likér). Americano: espresso rozriedené horúcou vodou. Caffè mocha: espresso, horúce čokoládové mlieko a našľahaný krém na povrchu. Mochaccino: espresso s napeneným mliekom a čokoládovým sirupom. Caffè vanigliatto: nalejte do šálky 1 - 2 čajové lyžičky vanilkového sirupu. Pridajte espresso a napenené mlieko. Macchiato: espresso s jednou čajovou lyžičkou mliečnej peny na povrchu. Viennese: štandardné alebo dvojité espresso s našľahaným krémom navrchu ozdobené nastrúhanou horúcou čokoládou a podávané v šálke na cappuccino.

Aké prístroje na prípravu kávy sú na trhu?

Kávovary môžeme rozdeliť na dva druhy, buď slúžia na prípravu skutočného espressa alebo sú na akési „nepresso“ a do tejto skupiny môžeme zaradiť všetky prístroje, ktoré nemajú požadovaný tlak 15 barov. Správne označenie týchto prístrojov je „parné“. Pohybujú sa v cene okolo 35 eur a krajina pôvodu je väčšinou Ázia. Zavádzajúci môže byť fakt, že nielen prístroje na espresso majú páku, tou bývajú vybavené všetky prístroje s čerpadlom. Páka je v nich spojená s nádobkou, do ktorej je vsypávaná káva. Pre milovníkov dobrého espressa i prekvapkávanej kávy sú určené kombinované kávovary, tie zvládnu pripraviť viac druhov nápojov. Patria síce do vyššej cenovej kategórie, ale ich široké využitie je výhodné. Ich cena sa pohybuje od 185 eur. Najdrahšou skupinou sú však plne automatizované prístroje, ktoré varia espresso i cappuccino a súčasťou ich výbavy je navyše i mlynček na kávu, plocha na nahrievanie šálok a majú i integrovanú nádobku na odpad. V dnešnej dobe sa využívajú i v domácnostiach, a tomu zodpovedá aj ich dizajn.

Akú kávu môžem použiť do espressa?

Do prístrojov na espresso je možné použiť akúkoľvek kávu, avšak pomerne zložité je jej správne utlačenie. Prácu značne uľahčí použitie porciovanej kávy v okrúhlych vankúšikoch, ktoré sa vkladajú do nádoby v páke kávovaru, kam ľahko zapadnú a káva sa nemusí ďalej utláčať. Príprava espressa i cappuccina nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Existuje rad faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výslednú chuť nápoja.

Aký druh kávy zvoliť na prípravu nápoja?

Pri príprave kávy volíme druh, ktorý nám najlepšie vyhovuje. Ak je naším cieľom iba jemne povzbudiť svoje zmysly a oddialiť únavu a zároveň chceme ochrániť svoj organizmus pred prípadným kofeínovým šokom, vyberieme si najskôr arabiku. Káva druhu robusta má vyšší obsah kofeínu, silnejšiu a výraznejšiu chuť a tiež tmavšiu farbu. Rozvoj kávovej kultúry si postupne vynútil vzájomné miešanie káv rôzneho pôvodu. Jednotlivé druhy káv pochádzajú z plantáží celého sveta. Zmesi mávajú základ z arabiky a bývajú doplnené robustou. I v prípade, že káva je označovaná ako 100% arabika, obsahuje určité percento robusty . Robusta je kávou, ktorá sa väčšinou pridáva do zmesí, ktoré sa odlišujú len jej percentným zastúpením. Robusta dodáva zmesiam výraznejšiu chuť a zároveň tiež znižuje cenu kávy. Samotná arabika je drahšia, pretože v jej cene sa odrážajú celkovo vyššie náklady na pestovanie i náročnejšie metódy zberu a spracovanie kávových plodov. Aj napriek tomu, že väčšina predávaných káv sú zmesi zŕn z rôznych plantáží, dajú sa kúpiť i tzv. čisté druhy káv, a to v špecializovaných predajniach. Pri domácej príprave kávy sa využíva najjednoduchší spôsob prípravy kávy, a tým je zaliatie kávového prášku vriacou vodou buď priamo v šálke alebo v kanvici, kde sa káva necháva následne krátky čas vylúhovať.

Aký je pôvod názvu espresso?

Espresso pochádza z latinského názvu znamenajúceho "vytlačiť" - postup používaný na výrobe espressa: horúca voda prechádza pod tlakom skrz jemne namleté zrná kávy.

Aký je rozdiel medzi kávou arabika a robusta?

Medzi kávou arabika a robusta je oceán pocitových, chuťových a aromatických rozdielov. Jemná, okrúhla arabika je úplne odlišná od kenskej Arabicas, ktorá má ovocnú a kyslú chuť. Medzi kávami arabika a robusta sú navyše dva, úplne odlišné svety chutí. Arabika: predstavuje 75 % svetovej produkcie a je pestovaná prevažne v Južnej Amerike (Kolumbii) a Strednej Amerike (Kostarika, Guatemala). Jemná, uhladená, kyslá a po ovocii voňajúca arabika je uznávaná kvôli nekonečnej palete bohatých a intenzívnych vôní. Robusta: pestovaná v Brazílii, Indonézii a Etiópii. Má väčší obsah kofeínu než jej sesternica, nie je tak kyslá, silná, horká a nemá tak silnú arómu.

Je káva espresso povzbudzujúcejšia než bežná káva?

Espresso je hlboká, bohatá káva, ktorá je silnejšia než káva klasická, ale s približne rovnakým obsahom kofeínu, ako majú ostatné kávy. Espresso je vyrábané z tmavých, pražených kávových zŕn. Obsah kofeínu sa pri pražení zŕn do tmavého sfarbenia znižuje.

Kde káva rastie?

Káva je plodom tropickej rastliny nazývané kávovník "Coffea", patriacej do čeľade morenovitých rastlín. Pestuje sa po celom svete, najviac však v oblastiach okolo rovníka, kde sú ideálne podmienky na jeho rast. Existuje až niekoľko stoviek druhov kávovníkov, avšak najznámejšie sú tri druhy Coffea arabica, canephora a liberica. Hospodársky významný je druh Coffea arabica a Coffea canephora, ktorá je označovaná ako Robusta. Tretím, nepríliš významným druhom, je Coffea liberica, ktorá sa pestuje iba v niekoľkých oblastiach Afriky a na kávovom trhu zaujíma len doplnkové miesto. Káva tohto druhu má veľmi horkú chuť a z tohto dôvodu nie je medzi milovníkmi kávy tak vyhľadávaná.

Dá sa použiť šľahačka na dochutenie kávy?

Pri príprave niekoľkých druhov káv sa používa na ozdobenie šľahačka, napríklad pri viedenskej káve. Pri mnohých kávach sa môže pridať i alkoholický nápoj, pri alžírskej káve je okrem šľahačky pridaný vaječný koňak, írska káva sa nezaobíde bez whisky. V rôznych častiach sveta sa káva podáva s rôznymi druhmi alkoholu, každá má obľubu v inom druhu. Tak napríklad v Normandii je vo veľkej obľube calvados, čo je jablčná pálenka, na území bývalej Juhoslávie sa hojne podáva slivovica, Španieli si radi pochutia na suchej anízovke alebo brandy. Kávu je možné podávať i v kombinácii so šľahačkou alebo zmrzlinou, alebo napríklad vo forme ľadovej kávy zvanej frappé.

Nápady na ochutenie kávy

Okrem ľadovej a tureckej kávy existujú tisícky možností, ako espresso ochucovať... Espresso ochutené niekoľkými gramami škorice je neodolateľné. Káva s príchuťou Grand Marnier má mnoho podôb... Silné espresso dochutené mrazeným vanilkovým krémom je veľmi chutné. A dvojité ľadové espresso namiešané s likérom z lieskových orieškov a niekoľkých gramov krému z Chantilly je tak delikátne...

Penenie mlieka

Odporúčame použiť čerstvé, veľmi studené mlieko. Mlieko a džbán musia byť studené, ideálne medzi 6 a 10 °C.

Z čoho je vyrobený krém (crema)?

Krém (crema) je hrubá vrstva peny pokrývajúca kávu. Vzniká v dôsledku roztavenia tukov obsiahnutých v zrnkách kávy (nie je z cukru, ako si myslí mnoho ľudí).

V akom štádiu zrelosti sa káva zberá?

Nezrelé plody kávovníka sú zelené, počas zretia postupne menia svoju farbu cez žltú, červenú až do fialovej, kedy sú vhodné na zber. Farba a správna zrelosť zbieraných plodov je veľmi dôležitá pre konečnú kvalitu kávy, najchutnejšia káva je z na tmavočerveno sfarbených plodov. Medzi zbierané plody sa nesmú dostať zhnité, plesnivé alebo inak nekvalitné bobule. Mohli by znehodnotiť celý zber. Aj nedozreté alebo naopak prezreté plody kávovníka môžu poškodiť kvalitu ostatnej úrody.

MLYNČEK NA KÁVU

Ako sa starať o svoj mlynček na kávu?

Udržovanie vášho mlynčeka v čistote je dôležité na to, aby ste získali optimálne chuťové výsledky. Väčšina kávových bôbov obsahuje oleje, ktoré môžu časom dostať silnejšiu chuť, a tým ovplyvniť chuť vašej kávy. Zásobník na namletú kávu vyprázdnite po každom použití. Pred čistením mlynček vždy odpojte. Nikdy nedávajte mlynček, elektrickú šnúru či zástrčku do vody či pod tečúcu vodu. Nepoužívajte silné saponáty ani drsné hubky na čistenie prístroja. Veká a zásobník na namletú kávu umyte v horúcej vode a dajte ich do vrchného koša vašej umývačky na riad.

Ako uchovávať kávové bôby?

Najlepšie je skladovať kávu na suchom a chladnom mieste. Zrnká by mali byť uchovávané v nepriesvitnej a vzduchotesnej nádobe. Hlavnými nepriateľmi kávy sú kyslík a vlhkosť. Hneď ako je káva namletá, rýchlo stráca kvalitu: vlhkosť poškodí chuť a arómu. Káva bude vyprchaná a mdlá. Kyslík namletú kávu zoxiduje a posilní horkú chuť nápoja. Preto treba zrnká mlieť čo najkratší čas pred samotnou prípravou kávy.

Ako uchovávať mletú kávu?

Veľké množstvá mletej kávy by sa mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe v chladničke či v mrazničke, aby sa tak uchovala čerstvosť kávy.

Ako vybrať správny druh mletia?

V závislosti od typu kávovaru nastavte druh mletia pomocou nastavovača jemnosti. Všeobecne záleží druh mletia od metódy prípravy kávy, presnejšie povedané od toho, ako dlho zostáva voda v kontakte s namletou kávou. Čím rýchlejšie prejde voda namletou kávou, tým jemnejšie by mala káva byť namletá. Nahrubo namletá káva sa používa v tlakovej kanvici známej ako francúzsky press (french press), keďže káva zostava v kontakte s vodou po dlhší čas. Stredne namletú kávu treba pre prekvapkávač, v ktorom voda pomaly preteká filtrom. Veľmi jemne namletá káva je nevyhnutná pre kávovary espresso a napolitan, aby bolo umožnené čo najrýchlejšie lúhovanie. Nemeňte nastavenie mletia, keď je mlynček v prevádzke. Hneď ako zvolíte vhodnú jemnosť mletia, môžete pridať viac kávy na získanie silnejšej chuti bez pridanej horkosti.

Ako zvoliť správne množstvo na mletie?

Pre automatický mlynček na kávu: na nastavenie množstva kávy, ktoré chcete namlieť, použite volič počtu šálok. Čím viac šálok zvolíte, tým dlhšie bude prístroj pracovať. Mlynček melie 7 gramov na každú zvolenú šálku. Pre neautomatický mlynček na kávu: Stlačte tlačidlo na mletie kávových zrniek. Nemeľte kávové zrnká dlhšie než 20 sekúnd. Dlhšie mletie nevyprodukuje jemnejšie namletú kávu, ale iba zrnká zahrieva, a tým ničí arómu kávy. Nahrubo namletá káva sa používa pre tlakovú kanvičku, známu tiež ako francúzsky press (french press).Pretože káva zostáva v kontakte s vodou dlhší čas: 10 gramov/šálka s objemom 10 cl. Pre prekvapkávač treba stredne namletú kávu. Pretože voda pomaly preteká filtrom: 10 gramov/šálka s objemom 12 cl. Kávovary espresso a napolitan potrebujú veľmi jemne namletú kávu, aby došlo k perfektnému lúhovaniu za veľmi krátky čas: 7 gramov/šálka s objemom 7 cl.

NESCAFÉ DOLCE GUSTO

Môžem na prípravu kávy použiť i iné kapsle než tie od NESCAFÉ DOLCE GUSTO?

Kapsle NESCAFÉ DOLCE GUSTO sme vyvinuli špeciálne tak, aby bolo možné pripravovať kvalitné nápoje, napr. sú prispôsobené tlaku 15 barov, ktorý naše prístroje vytvárajú. Preto na prípravu kávy nie je možné použiť kapsle iných výrobcov.

Čo presne znamená tlak 15 barov?

Tlak 15 barov znamená, že voda je pri výstupe čerpadlom hnaná pod tlakom, aký je zhruba v hĺbke 150 metrov pod hladinou mora! Tento tlak je porovnateľný s profesionálnymi kaviarenskými prístrojmi a zaručuje správnu prípravu kávy. Chuť i vôňa kávy sa uvoľní tým správnym spôsobom.

Musím vždy regulovať množstvo vody na prípravu nápoja sám?

Nie, nemusíte. Kávovary Creativa a Creativa+ umožňujú zvoliť si konkrétny typ nápoja zo zoznamu a prístroj ho pripraví sám (navyše si môžete množstvo vody upraviť podľa svojej chuti). Kávovar Genio je vybavený tzv. Flow-stop systémom, t.j. podľa značky na každej kapsle určíte veľmi jednoduchým spôsobom množstvo vody. Ostatné kávovary sa obsluhujú manuálne.

Ako často treba prístroj odvápniť a ako to mám urobiť?

Vďaka hliníkovému termobloku je nutné odstraňovať kameň po príprave 450 - 1600 porcií kávy v závislosti od tvrdosti vašej vody. Hneď ako sa prietok poznateľne spomalí, použite bežne dostupný prostriedok na odstraňovanie kameňa značky Krups. Nepoužívajte ocot! Dodržujte pritom podmienky používania daného prostriedku. Prípravok môžete zakúpiť na našich internetových stránkach www.dolce-gusto.cz / www.dolce-gusto.sk alebo v sieti elektropredajní.

Ako mám postupovať, keď sa mi zasekne kapsľa Nesquik v kávovare?

NESCAFÉ DOLCE GUSTO ponúka spotrebiteľom na 27 rôznych variant kávy, kávových i nekávových špecialít v kapsliach, určených pre kávovary NESCAFÉ DOLCE GUSTO s výstupným tlakom čerpadla 15 barov. Po použití kapsle v kávovare sa tlak v kapsli vyrovná do niekoľkých sekúnd a následne je možné kapsľu bez problémov vybrať. Obľúbený čokoládový nápoj NESQUIK je unikátny tým, že je zmesou kakaového prášku a sušeného mlieka v jednej kapsli. Vďaka vlastnostiam tejto zmesi však môže v niektorých prípadoch dochádzať k tomu, že kapsľa NESQUIK po použití v kávovare zadržuje štandardný tlak dlhšie, než je pri kapsliach systému NESCAFÉ DOLCE GUSTO obvyklé a v dôsledku toho sa nedá použitá kapsľa z kávovaru vybrať okamžite. V takomto prípade odporúčame nesnažiť sa držiak s kapslí vyťahovať silou. Odporúčame kávovar vypnúť a ponechať cca 20 minút v pokoji, kým sa tlak nevyrovná, a následne kapsľu vybrať. Pred ďalším použitím kávovaru prečistite ihlu kávovaru priloženou čistiacou ihlou, ktorú nájdete podľa modelu kávovaru v odkvapkávacej miske alebo za zásobníkom na vodu. V prípade akejkoľvek ďalšej pochybnosti sa, prosím, obráťte na Servis pre spotrebiteľov*. Ďakujeme za porozumenie a veríme, že bude nápoj NESQUIK patriť i naďalej medzi vaše obľúbené varianty v rámci pestrej ponuky sortimentu NESCAFÉ DOLCE GUSTO.
*CZ: 800 135 135; consumer.service@cz.nestle.com
SK: 0800 135 135; consumer.service@sk.nestle.com

Ako kapsľa funguje?

Skúšali ste niekedy rozobrať použitú kapsľu? Ak nie, vyskúšajte! Ale dajte pozor na horúcu vodu, ktorá môže byť v kapsli. Kapsle sú vyrobené patentovanou technológiou Smart Capsule, čo znamená, že kapsľa si sama reguluje tlak, ktorý treba na prípravu konkrétneho nápoja. Keď je kapsľa vložená do prístroja, ihla prepichne vzduchotesný obal kapsle a začne do nej pod tlakom prúdiť voda, ktorá je perforovanou membránou natlačená do praženej kávy. Plastový kotúč na spodnej strane kapsle sa natlačí do hliníkovej fólie a prederaví ju. Otvorom na spodku kapsle začne do šálky vytekať hotová káva.

Bude v ponuke nápojov i biela čokoláda alebo čaj?

Ponuku neustále rozširujeme. NESCAFÉ je spoločnosť zameriavajúca sa najmä na kávu a kávové nápoje, ale to neznamená, že vyrábame iba kávu. V súčasnej dobe si môžete pochutiť napr. na Chococcine alebo Chai Tea Latté. Stále hľadáme nové chute a skúmame, čo si naši zákazníci prajú.

Aký typ kávy sa nachádza v kapsliach?

V našich kapsliach nájdete mletú čiernu kávu druhu arabika alebo zmes arabiky a robusty. Výnimku tvorí káva Cortado, Ice Cappuccino a Mocha, kde je rozpustná káva.

Čo označuje malé číslo na kapsli?

Tomuto číslu nemusíte venovať pozornosť. Jedná sa o označenie výrobnej linky v našom podniku.

Mám rada mliečne kávy typu Cappuccino a Latte Macchiato nesladené. Ponúkate nejaké mliečne varianty bez cukru?

Áno! Napríklad Latte Macchiatto bez cukru. Dostať je na www.dolce-gusto.cz alebo www.dolce-gusto.sk.

Kde si môžem kúpiť kapsle do kávovarov NESCAFÉ DOLCE GUSTO?

Kapsle zoženiete vo väčšine supermarketov a reťazcov s elektrospotrebičmi nebo na www.dolce-gusto.cz / www.dolce-gusto.sk.

Držím diétu. Máte nejakú verziu kávy s mliekom bez tuku? Máte nejakú kávu bez kofeínu?

Áno, máme. Bez tuku v mlieku si môžete vychutnať Cappuccino Light a Latte Macchiato Light. Bezkofeínovú kávu máme v súčasnosti jednu, a to Espresso Decaffeinato.

Prečo by som mal/a pri príprave Latté Macchiato alebo Cappuccino najskôr použiť kapsľu s mliekom a až potom kávu?

Pretože len tak zaistíte autentickú prípravu a vzhľad. Ak najskôr pripravíte kávu a až potom mlieko, pena nápoja bude hnedá. Ale na chuť vplyv presný postup nemá.

Prečo kapsle s mliekom obsahujú cukor?

Mlieko v kapsliach sladíme preto, aby chuť výsledného nápoje bola dokonale vyvážená. Samozrejme, ak máte radšej sladšie nápoje, môžete do neho cukor pridať.

Môžem kapsľu použiť dvakrát?

Kapsľu používajte vždy len na prípravu jedného nápoja. Nikdy ju nepoužívajte dvakrát.

Akú vodu mám použiť na prípravu nápoja?

Hlavne studenú. Do nádržky na vodu neodporúčame používať teplú vodu ani mlieko alebo iné tekutiny okrem vody. Keď použijete vodu z kohútika, je to v poriadku. Dávajte však pozor na pravidelné odvápňovanie prístroja. Ak viete, že máte tvrdšiu vodu, nezabúdajte kávovar odvápňovať častejšie. Len tak si uchová svoje kvality.

NESPRESSO

Kde sú vyrábané prístroje Nespresso?

Prístroje Nespresso sa chvália značkou Designed in Switzerland, keďže vývojové a návrhárske centrum sa nachádza práve v tejto krajine. V súčasnej dobe Nespresso pristúpilo k spolupráci s partnermi z radov producentov kávovarov, a tak sú jednotlivé rady kávovarov vyrábané či zostavované v rôznych krajinách pri súčasnom zachovaní vysokej kvality výrobku:
rada Essenza a Citiz sú zostavované v Číne, najnovšie kávovary rady U sú plne vyrábané a montované v Maďarsku a kávovary Pixie sú stále montované práve vo Švajčiarsku.

Aká dlhá je záruka na kávovar?

Spoločnosť Nespresso poskytuje zákonnú lehotu záručnej doby počas trvania 24 mesiacov od nákupu prístroja.
V prípade nutnosti opravy sa potom záruka predlžuje o ďalších 6 mesiacov a v prípade výmeny súčiastky sa na túto vzťahuje opäť ďalších 24 mesiacov záruky.

Ako postupovať v prípade reklamácie v záručnej dobe?

Nespresso Assistance je vám k dispozícii od pondelka do piatku 8:00 - 20:00 na bezplatnej zákazníckej linke 800 COFFEE (26 33 33). Tu diagnostikujeme problém s vaším kávovarom a zaistíme riešenie vášho problému.
Ak by bol nutný zásah servisného technika, zaistíme pre vás vyzdvihnutie vášho kávovaru, zapožičanie náhradného prístroja a doručenie opraveného kávovaru späť, a to všetko počas max. 7 pracovných dní v rámci nášho záručného servisu bezplatne, ak ste členom Nespresso Clubu a váš kávovar je stále v záruke.
Pri riešení problémov sa môžete obrátiť aj na kávových špecialistov v našej predajni Nespresso Boutique, Pařížská 10, 110 00 Praha 1 počas otváracej doby PO - PIA 10:00 - 20:00, SO - NE a sviatky 10:00 - 19:00. Tu vám radi kávovar tiež prehliadneme a pokúsime sa chybu vyriešiť na mieste.
Viac informácií nájdete na: http://www.nespresso.com/#/cz/cz/worldofservices

Ako postupovať v prípade pozáručnej opravy?

V prípade, že váš kávovar už nie je v záruke (je starší ako 2 roky) alebo nemáte k dispozícii doklad o jeho zakúpení, samozrejme zaistíme asistenčný servis, ktorý bude spoplatnený paušálnou čiastkou, ktorej výška sa odvíja od typu kávovaru:
Essenza, Le Cube, Pixie, CitiZ, U: 1440,- Kč
CitiZ&Milk: 1560,- Kč
Concept: 1680,- Kč
Tento poplatok je konečný, zahŕňa vyzdvihnutie a spätný dovoz kávovaru, v prípade záujmu zapožičanie náhradného kávovaru počas trvania opravy, odstránenie chyby, kompletnú revíziu kávovaru, premeranie tlaku a správnej teploty, záruku na vykonané práce počas 6 mesiacov od vykonania opravy a odvápnenie prístroja.
V prípade záujmu o využitie servisných služieb nás neváhajte kontaktovať na bezplatnej zákazníckej linke 800 26 33 33, 24 hodín denne.
Naši kávoví špecialisti si s vami dohovoria odvoz kávovaru a jeho opätovné doručenie. Celý proces opravy a doručenie by malo trvať max. 7 pracovných dní.

Nemám záručný list - postačí na reklamáciu faktúra?

Áno, na reklamáciu produktov Nespresso postačí faktúra, ako doklad vyžadovaný zákonom.
V prípade, že ste produkt zakúpili v Nespresso Boutique alebo Nespresso Club je možné váš nákup dodatočne vyhľadať a faktúru vytlačiť znovu.

Kde môžem získať manuál k svojmu kávovaru?

V prípade, že potrebujete získať návod k vášmu kávovaru, prosíme, navštívte naše internetové stránky na nižšie uvedenom odkaze, kde iba vyberiete zodpovedajúci typ a potom si manuál stiahnite do svojho počítača.
http://www.nespresso.com/#/cz/cz/coffee_machines/selecteur_gamme
Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na našu bezplatnú zákaznícku linku 800 26 33 33, kde sme vám k dispozícii 24 hodín denne a my vám radi požadovaný manuál zašleme e-mailom alebo poštou.

Ako čistiť kávovar?

Pre dlhšiu životnosť kávovaru a uchovanie kvalít pripraveného espressa odporúčame kávovar pravidelne čistiť, ideálne po vašej poslednej šálke kávy. Toto čistenie urobte prípravou šálky či dvoch bez vloženia kávovej kapsle do hlavy kávovaru.
Kávovar je nutné tiež odvápňovať - odporúčame odvápniť váš kávovar po príprave 600 šálok kávy (model PIXIE až 1800 šálok, model U až 1000 šálok).
Na tento účel ponúkame zákazníkom špeciálnu odvápňovaciu sadu vyvinutú priamo pre kávovary Nespresso. Táto sada sa dá objednať na bezplatnej telefonické linke 800 263333 či cez webshop na internetových stránkach www.nespresso.com, kúpiť ju je možné aj v Nespresso Boutique na Pařížskej 10, Praha 1 počas otváracej doby PO - PIA 10:00 - 20:00, SO - NE a sviatky 10:00 - 19:00.
Cena sady odvápnenia na dve použitia je 240,- Kč.

Môžem používať bežne dostupné odvápňovače?

Používanie bežných čistiacich a odvápňovacích prostriedkov vám neodporúčame, keďže nemôžeme zaručiť zloženie takých výrobkov a nepoškodenie vášho prístroja.
Nespresso odvápňovacia sada je roztok, ktorý zaručí, že váš prístroj bude kvalitne odvápnený a tiež že žiadna zo súčastí vášho kávovaru nebude poleptaná či inak poškodená.
Odvápňovacia sada stojí 240,- Kč a je určená na dve použitia.

Môžem umývať časti kávovaru v umývačke riadu?

Odnímateľné súčasti kávovaru neodporúčame umývať v umývačke riadu - je možné, že zmenia farbu či dôjde k ich poškodeniu.

Je možné objednať si chýbajúcu súčasť Aeroccina - vrtuľky, veko?

Tieto súčiastky prístrojov Aeroccino+, Aeroccino 3 sú voľne predajné na bezplatnej zákazníckej linke 800 26 33 33, ktorá je vám k dispozícii 24/7 alebo priamo v predajni Nespresso Boutique, Pařížská 10, Praha 1 počas otváracej doby PO - PIA 10:00 - 20:00, SO - NE a sviatky 10:00 - 19:00. V prípade, že by ste radi využili objednávku cez webový obchod na www.nespresso.com, prosíme o vloženie poznámky, ktorý náhradný diel si prajete objednať. Naši kávoví špecialisti vás budú obratom kontaktovať s cenou požadovaného tvaru.

Kde môžem zakúpiť odnímateľné náhradné diely?

Odnímateľné náhradné diely ako nádoby na vodu, odkvapkávače, zásobníky na mlieko a iné je možné objednať na našej bezplatnej zákazníckej linke 800 26 33 33, 24/7, kde vám naši kávoví špecialisti poradia s výberom a oznámia vám cenu náhradných dielov a možnosti doručenia. Zároveň môžete navštíviť aj Nespresso Boutique, Pařížská 10, Praha 1 počas otváracej doby PO - PIA 10:00 - 20:00, SO - NE a sviatky 10:00 - 19:00, kde sú všetky tieto náhradné diely k dispozícii na priamy predaj.

Môžem v kávovare použiť iné kapsle než Nespresso?

Nespresso vám zaručuje unikátny kávový zážitok iba pri použití originálnych kapslí Nespresso, ktoré sú plne kompatibilné s prístrojom Nespresso a vďaka tomu vám poskytnú dokonalý zážitok z vašej kávy.
Ak budete vo vašom kávovare používať iné kapsle, nemôžeme vám zaručiť správnu prípravu kávy a tiež v prípade poruchy spôsobenej neoriginálnou kapsľou nebude uznaná reklamácia kávovaru.
Tento fakt je tiež výslovne uvedený v manuáli na použitie pri každom prístroji.

Ako nastaviť veľkosť šálok?

Vložte kapsľu do kávovaru, stlačte požadované tlačidlo a držte. Tlačidlo uvoľnite až po naplnení požadovaným množstvom kávy. Tlačidlá na kávu vám prebliknú a kávovar si zapamätá vaše nastavenie.
Pre obnovenie továrenského nastavenia stlačte na vypnutom kávovare tlačidlo Lungo a pridržte. Zároveň kávovar zapnite tlačidlom ON/OFF. Továrenské nastavenie veľkostí šálok je tak nastavené.
Kávovar U:
Na kávovare U do otvorených dvierok vhoďte kapsľu. Stlačte dotykové tlačidlo, ktoré chcete preprogramovať a držte ho i v priebehu zatvárania dvierok a pri prietoku kávy až dovtedy, kým nie je veľkosť kávy vyhovujúca.

Po odvápnení mi stále blikajú tlačidlá na kávu - čo mám robiť?

Prosíme, skontrolujte či máte správne vypnutý odvápňovací režim.
Stlčte tlačidlá na Espresso a Lungo zároveň počas 3 - 5 sekúnd, kým sa frekvencia blikania nespomalí. Potom sa kávovar nahreje a tlačidlá prestanú blikať.
Ak je frekvencia blikania nepravidelná a odvápňovací režim sa nedá vypnúť, kontaktujte, prosím, Nespresso Club na bezplatnej zákazníckej linke 800 COFFEE (26 33 33), ktorá je vám k dispozícii 24 hodín denne, 7 dní v týždni.

Kde môžem odovzdať kapsle na recykláciu?

Použité Nespresso kapsle je možné odovzdávať do špeciálneho kontajneru priamo v pražskej prevádzke Nespresso Boutique na Pařížskej 10.
Po - Pia: 10:00 - 20:00, So, Ne + sviatky: 10:00 - 19:00
Nazbierané kapsle sú odvážané do recyklačnej spoločnosti, kde sú využité obe časti kapsle - káva je využitá na výrobu energie a hliník je recyklovaný na ďalšie použitie.
V priebehu jesene 2013 bude umožnený i zvoz použitých kapslí priamo od našich zákazníkov. Viac informácií bude zaslaných členom Clubu e-mailom a informácie budú uvedené na www.nespresso.com.

Prečo ste sa rozhodli recyklovať vaše kapsle?

Nespresso sa zaviazalo zaviesť zberný systém použitých kapslí a dosiahnuť recykláciu 75 % použitých kapslí do roku 2013. Nespresso kapsle z hliníku poskytujú úplnú ochranu čerstvosti a arómu našich Grand Crus. Hliník je materiál, ktorý môže byť nekonečne recyklovaný, pričom nestratí žiadnu zo svojich vlastností (približne jedna tretina svetového dopytu hliníku je plnená z recyklovaných zdrojov a 75 % vyrobeného hliníku je stále v obehu). Kávová usadenina môže byť tiež znovu použitá mnohými spôsobmi, napríklad ako prírodné hnojivo pre poľnohospodárstvo, ako zdroj energie na výrobu elektriny alebo vykurovanie domácností. Recyklácia vdychuje nový život hliníku i kávovej usadenine.

Akým spôsobom kapsle zbierať a uchovávať?

Spoločnosť Nespresso vyvinula na tieto účely špeciálnu nádobu, ktorá predstavuje ideálne riešenie na úschovu kapslí určených na recykláciu. Dá sa zakúpiť priamo v Nespresso Boutique. Cena: 530 Kč
Prípadne sa dajú kapsle uchovávať v akejkoľvek uzatvárateľnej nádobe alebo napríklad v igelitovom vrecúšku s možnosťou opätovného otvárania a zatvárania pomocou zipsu. Ideálne sú vrecúška z hrubšieho materiálu (použité kapsle sú pomerne ťažké), z dôvodu rozmočenia neodporúčame papierové obaly. Do zberného kontajneru je možné vhadzovať kapsle priamo vo vrecúškach - oddelenie jednotlivých zložiek odpadu bude zaistené.

Kde môžem odovzdať starý kávovar?

Nefunkčný kávovar, ktorý si budete priať recyklovať, môžete odovzdať priamo v našej predajni Nespresso Boutique počas otváracej doby PO - PIA 10:00 - 20:00, SO - NE a sviatky 10:00 - 19:00 alebo kontaktujte Nespresso Club na bezplatnej linke na 800 26 33 33, 24/7 kvôli dohodnutiu zaslania kávovaru do nášho servisného strediska.
Po zaslaní bude kávovar ekologicky zlikvidovaný.
Radi vám tiež ponúkneme špeciálnu cenu na zakúpenie kávovaru, ak váš bol starší ako 4 roky.

Prečo nemôžem kávu kúpiť v obchode, kde som kúpil kávovar?

Spoločnosť Nespresso si zakladá nielen na vysokej kvalite svojho tovaru, ale tiež na vysokej kvalite poskytovaných služieb svojim zákazníkom. Preto sme sa rozhodli naše Grands Crus zmesi predávať iba vo vlastnej predajnej sieti, a to pomocou predajni na Pařížskej 10, Praha 1 alebo pomocou Nespresso Clubu na bezplatnej zákazníckej linke 800 26 33 33, 24 hodín denne, 7 dní v týždni alebo na www.nespresso.com.

Aké sú ceny kapslí Nespreso?

Kávové kapsle Nespresso sú v predaji v škatuľkách vždy po 10 ks z jedného druhu. Ceny za jedno balenie vrátane DPH sú nasledujúce: rad Espresso 99,- Kč; rad Lungo 104,- Kč; rad Espresso Pure Origin 109,- Kč; rad Limitovaná edícia a Variations 114,- Kč.

Aká je trvanlivosť kapslí?

Trvanlivosť kapslí je 12 mesiacov od dátumu výroby. Počas tejto doby vám Nespresso zaručuje zachovanie plnej arómy kávy. Po tejto dobe môžete ďalej kapsle konzumovať - nepredstavujú žiadne zdravotné riziko - ale aróma môže byť menej výrazná.

Obsahuje káva lepok alebo iné alergény?

Naše kávové zmesi neobsahujú lepok či iné alergény.

Kedy sú na trh uvádzané Limitované edície káv?

Spoločnosť Nespresso zaraďuje do svojej ponuky k štandardným 21 Grand Cru kávovým zmesiam spravidla dvakrát ročne (v marci a septembri) Limitované edície káv. Tieto kávové zmesi sú vždy niečím výnimočné, napríklad svojim pôvodom, spôsobom pestovania, zberom, spracovaním či aromatickým profilom.
Na trhu je vždy dostupné limitované množstvo týchto kávových zmesí a sú dostupné do svojho vypredania.

Čo znamená Grands Crus?

Toto označenie našich zmesí káv bolo prebraté od označenia francúzskych vín najvyššej kvality a odkazuje tak na fakt, že káva v našich kapsliach je vysoko kvalitná káva zo starostlivo vybraných najlepších plantáží sveta spracovaná v našich továrňach pod dohľadom majstrov pražičov.

Čo znamená Pure Origin espresso?

Väčšina našich zmesí sú zmiešané z káv z rôznych krajín pôvodu. Zmesi káv Pure Origin espresso sú vždy len z jednej krajiny pôvodu a sú vytvorené tak, aby vyjadrovali typickú arómu a chuť kávy z tejto krajiny.
Rad káv Espresso Pure Origin zahŕňa kávy: Indriya from India - indickú korenenú kávu s arómou klinčeka a muškátového kvetu s intenzitou 10; Rosabaya de Colombia s typickým nádychom červeného ovocia a mladého vína s intenzitou 6; Dulsao do Brasil, kávu z odrôd Bourbon, ktoré sa vyznačujú sladkastou jemnou arómou obilnín a jemnejšou intenzitou 4.

Líšia sa kapsle množstvom kofeínu?

Niektoré kapsle, ktoré obsahujú zmes káv robusta a arabika môžu mať mierne vyšší obsah kofeínu, keďže kávová odroda robusta tejto látky obsahuje viac.
Ďalej sa kapsle líšia intenzitou, ktorá však vyjadruje stupeň intenzity arómy kávy, nie obsah kofeínu. Intenzita kávy sa zvyšuje vďaka vybranému druhu kávy alebo praženiu.

Ako mám uchovávať Nespresso kapsle?

Naše kávové kapsle sú navrhnuté tak, aby si počas 12 mesiacov uchovali všetku arómu kávy, preto na ich skladovanie netreba vytvárať žiadne špecifické podmienky. V prípade, že by ste si radi zakúpili niektorý zo zásobníkov na kapsle na lepšiu manipuláciu a na možnosť vystavenia, navštívte: www.nespresso.com.

Čo sú kávy Variations?

Variations predstavujú rad ochutených káv, ktoré bývajú uvádzané na trh v predvianočnom čase. Jedná sa vždy o tri zmesi. Príchute jednotlivých kávových zmesí sa rok od roku líšia, ich základ tvorí vždy Nespresso Grand Cru Livanto (intenzita praženia 6) v kombinácii s čisto prírodnými príchuťami, ktoré sú ku káve pridávané vo forme jemného prášku po jej namletí.
Kávy Variation sú rovnako ako Limitované edície dostať len v obmedzenom množstve.

Ako sú vyrábané bezkofeínové kávy?

Kofeín je v našich zmesiach odstraňovaný prírodnou metódou - pôsobením vody. Na odstránenie kofeínu nie sú použité žiadne chemické rozpúšťadlá.

PÁKOVÉ ESPRESSÁ

V akom štádiu zrelosti sa káva zberá?

Nezrelé plody kávovníka sú zelené, počas zretia postupne menia svoju farbu cez žltú, červenú až do fialovej, kedy sú vhodné na zber. Farba a správna zrelosť zbieraných plodov je veľmi dôležitá pre konečnú kvalitu kávy, najchutnejšia káva je z na tmavočerveno sfarbených plodov. Medzi zbierané plody sa nesmú dostať zhnité, plesnivé alebo inak nekvalitné bobule. Mohli by znehodnotiť celý zber. Aj nedozreté alebo naopak prezreté plody kávovníka môžu poškodiť kvalitu ostatnej úrody.

Z čoho je vyrobený krém (crema)?

Krém (crema) je hrubá vrstva peny pokrývajúca kávu. Vzniká v dôsledku roztavenia tukov obsiahnutých v zrnkách kávy (nie je z cukru, ako si myslí mnoho ľudí).

Penenie mlieka

Odporúčame použiť čerstvé, veľmi studené mlieko. Mlieko a džbán musia byť studené, ideálne medzi 6 a 10 °C.

Nápady na ochutenie kávy

Okrem ľadovej a tureckej kávy existujú tisícky možností, ako espresso ochucovať... Espresso ochutené niekoľkými gramami škorice je neodolateľné. Káva s príchuťou Grand Marnier má mnoho podôb... Silné espresso dochutené mrazeným vanilkovým krémom je veľmi chutné. A dvojité ľadové espresso namiešané s likérom z lieskových orieškov a niekoľkých gramov krému z Chantilly je tak delikátne...

Dá sa použiť šľahačka na dochutenie kávy?

Pri príprave niekoľkých druhov káv sa používa na ozdobenie šľahačka, napríklad pri viedenskej káve. Pri mnohých kávach sa môže pridať i alkoholický nápoj, pri alžírskej káve je okrem šľahačky pridaný vaječný koňak, írska káva sa nezaobíde bez whisky. V rôznych častiach sveta sa káva podáva s rôznymi druhmi alkoholu, každá má obľubu v inom druhu. Tak napríklad v Normandii je vo veľkej obľube calvados, čo je jablčná pálenka, na území bývalej Juhoslávie sa hojne podáva slivovica, Španieli si radi pochutia na suchej anízovke alebo brandy. Kávu je možné podávať i v kombinácii so šľahačkou alebo zmrzlinou, alebo napríklad vo forme ľadovej kávy zvanej frappé.

Kde káva rastie?

Káva je plodom tropickej rastliny nazývané kávovník "Coffea", patriacej do čeľade morenovitých rastlín. Pestuje sa po celom svete, najviac však v oblastiach okolo rovníka, kde sú ideálne podmienky na jeho rast. Existuje až niekoľko stoviek druhov kávovníkov, avšak najznámejšie sú tri druhy Coffea arabica, canephora a liberica. Hospodársky významný je druh Coffea arabica a Coffea canephora, ktorá je označovaná ako Robusta. Tretím, nepríliš významným druhom, je Coffea liberica, ktorá sa pestuje iba v niekoľkých oblastiach Afriky a na kávovom trhu zaujíma len doplnkové miesto. Káva tohto druhu má veľmi horkú chuť a z tohto dôvodu nie je medzi milovníkmi kávy tak vyhľadávaná.

Je káva espresso povzbudzujúcejšia než bežná káva?

Espresso je hlboká, bohatá káva, ktorá je silnejšia než káva klasická, ale s približne rovnakým obsahom kofeínu, ako majú ostatné kávy. Espresso je vyrábané z tmavých, pražených kávových zŕn. Obsah kofeínu sa pri pražení zŕn do tmavého sfarbenia znižuje.

Aký je rozdiel medzi kávou arabika a robusta?

Medzi kávou arabika a robusta je oceán pocitových, chuťových a aromatických rozdielov. Jemná, okrúhla arabika je úplne odlišná od kenskej Arabicas, ktorá má ovocnú a kyslú chuť. Medzi kávami arabika a robusta sú navyše dva, úplne odlišné svety chutí. Arabika: predstavuje 75 % svetovej produkcie a je pestovaná prevažne v Južnej Amerike (Kolumbii) a Strednej Amerike (Kostarika, Guatemala). Jemná, uhladená, kyslá a po ovocii voňajúca arabika je uznávaná kvôli nekonečnej palete bohatých a intenzívnych vôní. Robusta: pestovaná v Brazílii, Indonézii a Etiópii. Má väčší obsah kofeínu než jej sesternica, nie je tak kyslá, silná, horká a nemá tak silnú arómu.

Aký je pôvod názvu espresso?

Espresso pochádza z latinského názvu znamenajúceho "vytlačiť" - postup používaný na výrobe espressa: horúca voda prechádza pod tlakom skrz jemne namleté zrná kávy.

Aký druh kávy zvoliť na prípravu nápoja?

Pri príprave kávy volíme druh, ktorý nám najlepšie vyhovuje. Ak je naším cieľom iba jemne povzbudiť svoje zmysly a oddialiť únavu a zároveň chceme ochrániť svoj organizmus pred prípadným kofeínovým šokom, vyberieme si najskôr arabiku. Káva druhu robusta má vyšší obsah kofeínu, silnejšiu a výraznejšiu chuť a tiež tmavšiu farbu. Rozvoj kávovej kultúry si postupne vynútil vzájomné miešanie káv rôzneho pôvodu. Jednotlivé druhy káv pochádzajú z plantáží celého sveta. Zmesi mávajú základ z arabiky a bývajú doplnené robustou. I v prípade, že káva je označovaná ako 100% arabika, obsahuje určité percento robusty . Robusta je kávou, ktorá sa väčšinou pridáva do zmesí, ktoré sa odlišujú len jej percentným zastúpením. Robusta dodáva zmesiam výraznejšiu chuť a zároveň tiež znižuje cenu kávy. Samotná arabika je drahšia, pretože v jej cene sa odrážajú celkovo vyššie náklady na pestovanie i náročnejšie metódy zberu a spracovanie kávových plodov. Aj napriek tomu, že väčšina predávaných káv sú zmesi zŕn z rôznych plantáží, dajú sa kúpiť i tzv. čisté druhy káv, a to v špecializovaných predajniach. Pri domácej príprave kávy sa využíva najjednoduchší spôsob prípravy kávy, a tým je zaliatie kávového prášku vriacou vodou buď priamo v šálke alebo v kanvici, kde sa káva necháva následne krátky čas vylúhovať.

Akú kávu môžem použiť do espressa?

Do prístrojov na espresso je možné použiť akúkoľvek kávu, avšak pomerne zložité je jej správne utlačenie. Prácu značne uľahčí použitie porciovanej kávy v okrúhlych vankúšikoch, ktoré sa vkladajú do nádoby v páke kávovaru, kam ľahko zapadnú a káva sa nemusí ďalej utláčať. Príprava espressa i cappuccina nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Existuje rad faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výslednú chuť nápoja.

Aké prístroje na prípravu kávy sú na trhu?

Kávovary môžeme rozdeliť na dva druhy, buď slúžia na prípravu skutočného espressa alebo sú na akési „nepresso“ a do tejto skupiny môžeme zaradiť všetky prístroje, ktoré nemajú požadovaný tlak 15 barov. Správne označenie týchto prístrojov je „parné“. Pohybujú sa v cene okolo 35 eur a krajina pôvodu je väčšinou Ázia. Zavádzajúci môže byť fakt, že nielen prístroje na espresso majú páku, tou bývajú vybavené všetky prístroje s čerpadlom. Páka je v nich spojená s nádobkou, do ktorej je vsypávaná káva. Pre milovníkov dobrého espressa i prekvapkávanej kávy sú určené kombinované kávovary, tie zvládnu pripraviť viac druhov nápojov. Patria síce do vyššej cenovej kategórie, ale ich široké využitie je výhodné. Ich cena sa pohybuje od 185 eur. Najdrahšou skupinou sú však plne automatizované prístroje, ktoré varia espresso i cappuccino a súčasťou ich výbavy je navyše i mlynček na kávu, plocha na nahrievanie šálok a majú i integrovanú nádobku na odpad. V dnešnej dobe sa využívajú i v domácnostiach, a tomu zodpovedá aj ich dizajn.

Aké kávové špeciality môžem v prístroji na espresso vyrobiť?

Ristretto : "krátke" espresso. Prúd kávy je zastavený na 20 - 30 ml namiesto 40 - 45 ml ako je to pri normálnom espresse. Caffè lungo je naopak väčšie espresso s objemom 60 ml. Cappuccino: kombinácia 1/3 espressa a 1/3 horúceho mlieka, 1/3 našľahaného mlieka, podávané v 150 ml šálke s kakaovým práškom rozprášeným na povrchu mliekovej peny. Latte: horúce naparené mlieko s espressom. Caffè latte: dvojité espresso vo vysokom sklenenom pohári s horúcim mliekom a trochou peny na povrchu. Caffè corretto: espresso ochutené silným alkoholom (grappa, brandy alebo likér). Americano: espresso rozriedené horúcou vodou. Caffè mocha: espresso, horúce čokoládové mlieko a našľahaný krém na povrchu. Mochaccino: espresso s napeneným mliekom a čokoládovým sirupom. Caffè vanigliatto: nalejte do šálky 1 - 2 čajové lyžičky vanilkového sirupu. Pridajte espresso a napenené mlieko. Macchiato: espresso s jednou čajovou lyžičkou mliečnej peny na povrchu. Viennese: štandardné alebo dvojité espresso s našľahaným krémom navrchu ozdobené nastrúhanou horúcou čokoládou a podávané v šálke na cappuccino.

Aké sú zásady na prípravu skutočne dobrej kávy?

Káva by mala byť v každom prípade čerstvá, najlepšie je zakúpiť zrnkovú kávu a zomlieť si požadované množstvo krátko pred jej prípravou. Mletá káva by mala byť uskladnená v tesných nádobách na to určených, aby sa zabránilo vstrebávaniu ostatných pachov do kávy, najlepšie na tmavom a chladnom mieste. Vhodné je mať kávu napríklad v mrazničke, mrazené zrná netreba pred samotným mletím rozmrazovať. Uchovávanie v chladničke príliš vhodné nie je, pretože káva by nemala byť vystavená vlhkému prostrediu, ktoré jej kvalitu znehodnocuje. Ku každej príprave sa tiež hodí káva s iným stupňom mletia. Na takzvaný turecký spôsob sa hodí káva jemne mletá, na kávu prekvapkávanú a do kávovarov, ktoré pretlačujú vodu kávou, môže byť použitá i hrubšia káva. Tiež si je dobré povedať, že káva jemne mletá rýchlejšie a viac uvoľňuje voňavé látky, pretože má väčší styk s vodou, zatiaľ čo pri hrubo mletej káve sa tieto aromatické látky z kávy uvoľňujú omnoho pomalšie a v menšej miere. Zásadným pravidlom je to, že voda určená na zaliatie kávy by nemala byť prevarená, musí sa zaliať vriacou vodou vždy tesne pred bodom varu. Je vhodné vodu aj zmäkčiť, a to pridaním niekoľkých zrniek soli, chuť kávy je potom výraznejšia. Ak volíme spôsob, kedy kávu po zaliatí horúcou vodou vylúhujeme, potom iba niekoľko minút, zbytočne dlhá doba lúhovania by chuť kávy zhoršila. Odporúča sa tiež vypiť kávu čo najrýchlejšie, pretože len tak je možné si vychutnať jej skutočnú arómu, po dlhšej dobe z uvarenej kávy prchavé aromatické látky postupne vypŕchavajú. Pomer kávy a vody nie je striktne predpísaný, pretože vždy záleží od individuálnej chuti podľa toho, či máme radi kávu slabšiu alebo silnejšiu. Na docielenie pevnej peny sa mletá káva najprv zaleje menším množstvom horúcej vody, zvyšok vody sa potom privedie k varu a káva sa doleje. Ku káve by sa mala vždy podávať nádobka so smotanou a pohár s vodou. Je tiež vhodné kanvicu spoločne so šálkami predhriať.

Aké sú druhy kávy arabika?

Mokka: najznámejšie meno vo svete kávy. Názov jemenského prístavu na pobreží Červeného mora pripomína miesto, odkiaľ táto káva pochádza. V minulosti to bolo prosperujúce mesto, čo už nie je bohužiaľ v súčasnosti pravda: káva sa tu nepestuje a jediný nápoj, ktorý je tu dostupný, je čaj! Etiópska mokka má veľmi silnú chuť a je ideálnym nápojom po jedle.
Líbyjská: hlboko tmavá káva.
Brazílska: jemná káva na každodenné použitie.
Kolumbijská: ovocná, jemne kyslá, plná chuť.
Mexická: jemná a sladká, niekedy je možno ucítiť chuť medu. 'Grand Cru', Altura, jemná a aromatická.
Stredná Amerika - Kostarika, Guatemala: ovocné kávy, jedny z najlepších, podobné guatemalskej Tres Marias, s náznakom chuti po lieskovom orechu.
Jamajská káva Blue Mountain uznávaná v celom svete je jednou z najdrahších káv.
Indonézska: hrubozrnná káva.
'Grand Cru', zo Sumatry sa vyznačuje hebkou a bohatou chuťou.
Kenská: tiež svieže kávy.

Aká by mala byť teplota kávy espresso?

Je dôležité rozlišovať medzi teplotou pri varení a konzumnou teplotou. Teplota pri varení by mala byť 92 °C. V prístroji so zariadením na tlak pary sú teploty vyššie iba na začiatku varenia a len ak je v bojleri para. Pri espresse s pumpou záleží presnosť teploty varenia od technológie: mechanický termostat nie je pri riadení teploty tak presný ako elektronický. Teplota pri požívaní nápoja je meraná v okamihu, kedy káva natečie do šálky. Táto teplota musí byť medzi 65 a 70 °C. V prístroji so zariadením pre tlak pary sú teploty často vyššie než 70 ° C, a to kvôli spôsobu varenia.

Ako získam dokonalé mlieko s penou?

Použite čerstvé, plnotučné mlieko (pena z nízkotučného alebo odstredeného mlieka mizne rýchlejšie, keďže je viac vzdušná a má väčšie, menej stabilné bubliny). Čerstvé mlieko nalejte do polovice kanvice. najlepšia je kanvica z nerezovej ocele: hneď ako je príliš horúca na to, aby ste ju udržali, je pena hotová! Zahrejte paru, otočte na niekoľko sekúnd ovládačom a nechajte paru a vodu chvíľu unikať, potom vložte trysku do kanvice tesne pod povrch mlieka. Nakloňte mierne kanvicu a nastavte tlak pary na maximum. Pohybujte kanvicou okolo trysky - vytvoríte tak vírivý efekt. Uchopte kanvicu za držadlo a vyrábajte penu dovtedy, kým sa nevytvoria malé bublinky a mlieko nenadobudne takmer dvojnásobný objem. Ponorte trysku na dno a zahrejte mlieko (nie k varu) dovtedy, kedy je nemožné kanvicu udržať v rukách. Pena z mlieka je hotová.

Ako sa líši príprava kávy v rôznych krajinách?

Pri klasickom arabskom spôsobe sa káva pripravuje v nádobke zvanej džezva, čo je kanvička s dlhou rukoväťou, v ktorej sa zmieša kávový prášok a cukor a táto zmes je zaliata vodou, ktorá sa nad ohňom nechá dvakrát až trikrát vzkypieť. Niekoľkonásobné prevarenie uberá káve aromatické látky a zdôrazňuje jej horkosť. Arabi majú veľkú obľubu v pridávaní korenia kardamon, ktoré prekrýva horkú chuť tejto čiernej a silnej kávy. Káva sa podáva v maličkých šálkach bez ucha. V krajinách, kde je zvykom ochucovať kávu rôznymi druhmi korenia alebo dochucovadlami, je prikladaný dôraz na tradíciu, ktorá je typická pre tú-ktorú oblasť. Tak napríklad v Etiópii sa hojne používa zázvor, v Mexiku sú značne obľúbené klinčeky a škorica, Gréci milujú aníz, Holanďania zase kúsky čokolády, u nás sa používa často vanilka alebo karamel, oriešková príchuť, niekedy sa pridáva i brandy. Všeobecne rozšíreným zvykom je pridávanie mlieka do všetkých káv, avšak v prípade takzvaného „turka“, čo je káva s usadeninou sa jedná o veľký prehrešok. Sú krajiny, kde sa však mlieko do kávy zásadne nedáva, a tými sú Etiópia a Jemen, čo sú krajiny, ktoré sú pravlasťou kávovníkových stromov a kde je možné vidieť divoko rastúce kávovníky dodnes. Podávanie kávy je tu, rovnako ako v ostatných arabských krajinách, znakom veľkej pohostinnosti.

Ako pripraviť správne espresso?

Správne pripravené espressso má lahodnou chuť, je silné, tmavé a husté. Na jeho prípravu sa najlepšie hodí káva arabika a vhodné sú druhy z Etiópie, Brazílie a Indonézie. Na jednu šálku espressa sú potrebné dve plné lyžice mletej kávy, ktorá musí byť jemne mletá, nie však prášková. Káva sa primerane natlačí do telesa filtru a horúca voda spoločne s parou sa pod tlakom pretlačí touto jemne zomletou kávou. Pod trysku prístroja sa pripraví nahriata šálka, do ktorej po zapnutí kávovaru vyteká káva, spočiatku dosť tmavá, potom karamelovo hnedá a ako posledná vytečie hustá pena, ktorá sa nazýva crema. Tá je veľmi dôležitá, pretože podľa nej sa na prvý pohľad spozná, či sa nápoj podaril alebo nie. Správne pripravené espresso musí mať na povrchu nápoja vrstvu tejto karamelovo sfarbenej cremy. Pena pri pití musí zostávať nalepená na stenách šálky a po vypití nápoja má zostať na jeho dne. Najdôležitejšia je doba vylúhovania, ak bola príliš krátka, potom je espresso riedke a nedobré. Naopak pri dlhom vylúhovaní je nápoj horký a trpký a aj jeho pena nie je kvalitná, väčšinou pod ňou presvitá tmavá káva.

Ako pripraviť správne cappuccino?

Pri príprave cappuccina sa postupuje obdobne. Espresso je základom na vytvorenie tohto nápoja, ktorý má tiež taliansky pôvod a jeho názov je odvodený od tvaru kapucní, ktoré nosili príslušníci rímskokatolíckeho rádu mníchov „kapucínov“. Tvar týchto kapucní nápadne pripomína tvar „čapice“, ktorá vznikne na povrchu správne pripraveného cappuccina. Cappuccino je silný čierny nápoj s našľahaným mliekom a penou posypanou škoricou, niekedy kakaom alebo čokoládou. Príprava je zložitejšia o prvok mlieka, ktoré sa musí pomocou trysky správne našľahať. Vhodné je použitie plnotučného, studeného mlieka, ktoré sa našľahá horúcou parou na mliečnu penu. Do šálky s espressom sa dá rovnaký diel teplého mlieka a našľahanej mliečnej peny. Vrstva espressa by mala zostať medzi dvoma vrstvami mlieka. Na povrchu nápoja sa vytvorí hustá pena, ktorá vytvorí tvar kapucne. Aby sa zabránilo vzniku škrupiny na povrchu, je penová čapica nakoniec ozdobená väčšinou mletou škoricou. Pena by sa nemala pri pití úplne rozpustiť, naopak musí zostať zachovaná až do posledného dúška. I na cappuccine je vidieť, či sa nápoj podaril alebo nie. Ak je pri šľahaní mlieka zasunutá tryska príliš hlboko do mlieka, vytvorené bublinky sú príliš veľké a pri pití nápoja sa ihneď rozpúšťa. Obdobou týchto dvoch skvelo chutiacich nápojov je napríklad caffé latte, kde sa použije jeden diel kávy a dva - tri diely teplého mlieka. Najviac podobný cappuccinu je nápoj zvaný macchiato, ktorý sa pripravuje rovnako, namiesto mlieka sa však pridáva k espressu len mliečna pena. Oba tieto nápoje sa podávajú, na rozdiel od espressa a cappuccina, vo vysokých sklenených pohároch.

Ako pripraviť kávu?

Môžeme si pripraviť filtrovanú kávu, a to buď priamo v prekvapkávači alebo vo filtrovacej kanvici, ktorá pracuje na princípe espressa. Káva sa zaleje horúcou vodou a potom sa stlačí piest s filtrom a v kanvici sa oddelí tekutina od kávovej usadeniny. Pri prekvapkávačoch je praktické použitie papierových filtrov, ktoré môžeme po použití vyhodiť. Ak sa neuspokojíme s takto jednoduchou úpravou kávy a radi si pochutnáme na pravom espresse, potom si na tento nápoj ideme do niektorej z mnohých kaviarní alebo si domov kúpime kávovar. Vyznávači kávy pripravovanej ako espresso alebo cappuccino nebudú zrejme váhať pri kúpe špeciálneho kávovaru. Základná charakteristika týchto prístrojov je čerpadlo, ktoré musí vyvinúť tlak 15 barov. Kávovary s nižším tlakom požadovaný nápoj nikdy nepripravia, aj napriek tomu, že existuje mnoho obchodníkov, ktorí sa snažia spotrebiteľom nahovoriť pravý opak. Môže sa im to podariť aj práve z toho dôvodu, že ľudia majú nízku vedomosť o nutnosti potrebného tlaku i o tom, ako má presne espresso chutiť a vyzerať. Napríklad na rozdiel od Talianov, ktorí sú veľkými milovníkmi espressa a cappuccina a majú presnú predstavu, aké majú tieto nápoje byť, pre našinca je espressom takmer každá káva pripravená na iný spôsob než turecký.

Ako môžem predĺžiť dobu čerstvosti kávy?

Namletú kávu vždy chráňte pred vzduchom alebo balenie zaistite sponkou. Zásobník majte v chladničke.

Ako si môžem pripraviť cappuccino?

Na cappuccino sú ideálne pomery: 1/3 horúceho mlieka, 1/3 kávy, 1/3 speneného mlieka.

Ako si môžem pripraviť caffè latte?

Na prípravu kávy s mliekom, často nazývané latte macchiato, použite nasledujúci pomer: 3/5 horúceho mlieka, 1/5 kávy, 1/5 speneného mlieka. Na takúto prípravu založenú na mlieku je najlepšie použiť odstredené mlieko rovno z chladničky (ideálne s teplotou medzi 6 a 8 °C). Nakoniec môžete posypať kakaom.

Ako si môžem pripraviť caffè crèma?

Pripravte klasické espresso do veľkej šálky. Pridajte trochu smotany, ktorú môžete podľa chuti nahradiť horúcim mliekom.

PLNOAUTOMATICKÉ ESPRESSÁ

Ako si môžem pripraviť caffè crèma?

Pripravte klasické espresso do veľkej šálky. Pridajte trochu smotany, ktorú môžete podľa chuti nahradiť horúcim mliekom.

Ako si môžem pripraviť caffè latte?

Na prípravu kávy s mliekom, často nazývané latte macchiato, použite nasledujúci pomer: 3/5 horúceho mlieka, 1/5 kávy, 1/5 speneného mlieka. Na takúto prípravu založenú na mlieku je najlepšie použiť odstredené mlieko rovno z chladničky (ideálne s teplotou medzi 6 a 8 °C). Nakoniec môžete posypať kakaom.

Ako si môžem pripraviť cappuccino?

Na cappuccino sú ideálne pomery: 1/3 horúceho mlieka, 1/3 kávy, 1/3 speneného mlieka.

Ako môžem predĺžiť dobu čerstvosti kávy?

Namletú kávu vždy chráňte pred vzduchom alebo balenie zaistite sponkou. Zásobník majte v chladničke.

Ako pripraviť kávu?

Môžeme si pripraviť filtrovanú kávu, a to buď priamo v prekvapkávači alebo vo filtrovacej kanvici, ktorá pracuje na princípe espressa. Káva sa zaleje horúcou vodou a potom sa stlačí piest s filtrom a v kanvici sa oddelí tekutina od kávovej usadeniny. Pri prekvapkávačoch je praktické použitie papierových filtrov, ktoré môžeme po použití vyhodiť. Ak sa neuspokojíme s takto jednoduchou úpravou kávy a radi si pochutnáme na pravom espresse, potom si na tento nápoj ideme do niektorej z mnohých kaviarní alebo si domov kúpime kávovar. Vyznávači kávy pripravovanej ako espresso alebo cappuccino nebudú zrejme váhať pri kúpe špeciálneho kávovaru. Základná charakteristika týchto prístrojov je čerpadlo, ktoré musí vyvinúť tlak 15 barov. Kávovary s nižším tlakom požadovaný nápoj nikdy nepripravia, aj napriek tomu, že existuje mnoho obchodníkov, ktorí sa snažia spotrebiteľom nahovoriť pravý opak. Môže sa im to podariť aj práve z toho dôvodu, že ľudia majú nízku vedomosť o nutnosti potrebného tlaku i o tom, ako má presne espresso chutiť a vyzerať. Napríklad na rozdiel od Talianov, ktorí sú veľkými milovníkmi espressa a cappuccina a majú presnú predstavu, aké majú tieto nápoje byť, pre našinca je espressom takmer každá káva pripravená na iný spôsob než turecký.

Ako pripraviť správne cappuccino?

Pri príprave cappuccina sa postupuje obdobne. Espresso je základom na vytvorenie tohto nápoja, ktorý má tiež taliansky pôvod a jeho názov je odvodený od tvaru kapucní, ktoré nosili príslušníci rímskokatolíckeho rádu mníchov „kapucínov“. Tvar týchto kapucní nápadne pripomína tvar „čapice“, ktorá vznikne na povrchu správne pripraveného cappuccina. Cappuccino je silný čierny nápoj s našľahaným mliekom a penou posypanou škoricou, niekedy kakaom alebo čokoládou. Príprava je zložitejšia o prvok mlieka, ktoré sa musí pomocou trysky správne našľahať. Vhodné je použitie plnotučného, studeného mlieka, ktoré sa našľahá horúcou parou na mliečnu penu. Do šálky s espressom sa dá rovnaký diel teplého mlieka a našľahanej mliečnej peny. Vrstva espressa by mala zostať medzi dvoma vrstvami mlieka. Na povrchu nápoja sa vytvorí hustá pena, ktorá vytvorí tvar kapucne. Aby sa zabránilo vzniku škrupiny na povrchu, je penová čapica nakoniec ozdobená väčšinou mletou škoricou. Pena by sa nemala pri pití úplne rozpustiť, naopak musí zostať zachovaná až do posledného dúška. I na cappuccine je vidieť, či sa nápoj podaril alebo nie. Ak je pri šľahaní mlieka zasunutá tryska príliš hlboko do mlieka, vytvorené bublinky sú príliš veľké a pri pití nápoja sa ihneď rozpúšťa. Obdobou týchto dvoch skvelo chutiacich nápojov je napríklad caffé latte, kde sa použije jeden diel kávy a dva - tri diely teplého mlieka. Najviac podobný cappuccinu je nápoj zvaný macchiato, ktorý sa pripravuje rovnako, namiesto mlieka sa však pridáva k espressu len mliečna pena. Oba tieto nápoje sa podávajú, na rozdiel od espressa a cappuccina, vo vysokých sklenených pohároch.

Ako pripraviť správne espresso?

Správne pripravené espressso má lahodnou chuť, je silné, tmavé a husté. Na jeho prípravu sa najlepšie hodí káva arabika a vhodné sú druhy z Etiópie, Brazílie a Indonézie. Na jednu šálku espressa sú potrebné dve plné lyžice mletej kávy, ktorá musí byť jemne mletá, nie však prášková. Káva sa primerane natlačí do telesa filtru a horúca voda spoločne s parou sa pod tlakom pretlačí touto jemne zomletou kávou. Pod trysku prístroja sa pripraví nahriata šálka, do ktorej po zapnutí kávovaru vyteká káva, spočiatku dosť tmavá, potom karamelovo hnedá a ako posledná vytečie hustá pena, ktorá sa nazýva crema. Tá je veľmi dôležitá, pretože podľa nej sa na prvý pohľad spozná, či sa nápoj podaril alebo nie. Správne pripravené espresso musí mať na povrchu nápoja vrstvu tejto karamelovo sfarbenej cremy. Pena pri pití musí zostávať nalepená na stenách šálky a po vypití nápoja má zostať na jeho dne. Najdôležitejšia je doba vylúhovania, ak bola príliš krátka, potom je espresso riedke a nedobré. Naopak pri dlhom vylúhovaní je nápoj horký a trpký a aj jeho pena nie je kvalitná, väčšinou pod ňou presvitá tmavá káva.

Ako sa líši príprava kávy v rôznych krajinách?

Pri klasickom arabskom spôsobe sa káva pripravuje v nádobke zvanej džezva, čo je kanvička s dlhou rukoväťou, v ktorej sa zmieša kávový prášok a cukor a táto zmes je zaliata vodou, ktorá sa nad ohňom nechá dvakrát až trikrát vzkypieť. Niekoľkonásobné prevarenie uberá káve aromatické látky a zdôrazňuje jej horkosť. Arabi majú veľkú obľubu v pridávaní korenia kardamon, ktoré prekrýva horkú chuť tejto čiernej a silnej kávy. Káva sa podáva v maličkých šálkach bez ucha. V krajinách, kde je zvykom ochucovať kávu rôznymi druhmi korenia alebo dochucovadlami, je prikladaný dôraz na tradíciu, ktorá je typická pre tú-ktorú oblasť. Tak napríklad v Etiópii sa hojne používa zázvor, v Mexiku sú značne obľúbené klinčeky a škorica, Gréci milujú aníz, Holanďania zase kúsky čokolády, u nás sa používa často vanilka alebo karamel, oriešková príchuť, niekedy sa pridáva i brandy. Všeobecne rozšíreným zvykom je pridávanie mlieka do všetkých káv, avšak v prípade takzvaného „turka“, čo je káva s usadeninou sa jedná o veľký prehrešok. Sú krajiny, kde sa však mlieko do kávy zásadne nedáva, a tými sú Etiópia a Jemen, čo sú krajiny, ktoré sú pravlasťou kávovníkových stromov a kde je možné vidieť divoko rastúce kávovníky dodnes. Podávanie kávy je tu, rovnako ako v ostatných arabských krajinách, znakom veľkej pohostinnosti.

Ako získam dokonalé mlieko s penou?

Použite čerstvé, plnotučné mlieko (pena z nízkotučného alebo odstredeného mlieka mizne rýchlejšie, keďže je viac vzdušná a má väčšie, menej stabilné bubliny). Čerstvé mlieko nalejte do polovice kanvice. najlepšia je kanvica z nerezovej ocele: hneď ako je príliš horúca na to, aby ste ju udržali, je pena hotová! Zahrejte paru, otočte na niekoľko sekúnd ovládačom a nechajte paru a vodu chvíľu unikať, potom vložte trysku do kanvice tesne pod povrch mlieka. Nakloňte mierne kanvicu a nastavte tlak pary na maximum. Pohybujte kanvicou okolo trysky - vytvoríte tak vírivý efekt. Uchopte kanvicu za držadlo a vyrábajte penu dovtedy, kým sa nevytvoria malé bublinky a mlieko nenadobudne takmer dvojnásobný objem. Ponorte trysku na dno a zahrejte mlieko (nie k varu) dovtedy, kedy je nemožné kanvicu udržať v rukách. Pena z mlieka je hotová.

Aká by mala byť teplota kávy espresso?

Je dôležité rozlišovať medzi teplotou pri varení a konzumnou teplotou. Teplota pri varení by mala byť 92 °C. V prístroji so zariadením na tlak pary sú teploty vyššie iba na začiatku varenia a len ak je v bojleri para. Pri espresse s pumpou záleží presnosť teploty varenia od technológie: mechanický termostat nie je pri riadení teploty tak presný ako elektronický. Teplota pri požívaní nápoja je meraná v okamihu, kedy káva natečie do šálky. Táto teplota musí byť medzi 65 a 70 °C. V prístroji so zariadením pre tlak pary sú teploty často vyššie než 70 ° C, a to kvôli spôsobu varenia.

Aké sú druhy kávy arabika?

Mokka: najznámejšie meno vo svete kávy. Názov jemenského prístavu na pobreží Červeného mora pripomína miesto, odkiaľ táto káva pochádza. V minulosti to bolo prosperujúce mesto, čo už nie je bohužiaľ v súčasnosti pravda: káva sa tu nepestuje a jediný nápoj, ktorý je tu dostupný, je čaj! Etiópska mokka má veľmi silnú chuť a je ideálnym nápojom po jedle.
Líbyjská: hlboko tmavá káva.
Brazílska: jemná káva na každodenné použitie.
Kolumbijská: ovocná, jemne kyslá, plná chuť.
Mexická: jemná a sladká, niekedy je možno ucítiť chuť medu. 'Grand Cru', Altura, jemná a aromatická.
Stredná Amerika - Kostarika, Guatemala: ovocné kávy, jedny z najlepších, podobné guatemalskej Tres Marias, s náznakom chuti po lieskovom orechu.
Jamajská káva Blue Mountain uznávaná v celom svete je jednou z najdrahších káv.
Indonézska: hrubozrnná káva.
'Grand Cru', zo Sumatry sa vyznačuje hebkou a bohatou chuťou.
Kenská: tiež svieže kávy.

Aké sú zásady na prípravu skutočne dobrej kávy?

Káva by mala byť v každom prípade čerstvá, najlepšie je zakúpiť zrnkovú kávu a zomlieť si požadované množstvo krátko pred jej prípravou. Mletá káva by mala byť uskladnená v tesných nádobách na to určených, aby sa zabránilo vstrebávaniu ostatných pachov do kávy, najlepšie na tmavom a chladnom mieste. Vhodné je mať kávu napríklad v mrazničke, mrazené zrná netreba pred samotným mletím rozmrazovať. Uchovávanie v chladničke príliš vhodné nie je, pretože káva by nemala byť vystavená vlhkému prostrediu, ktoré jej kvalitu znehodnocuje. Ku každej príprave sa tiež hodí káva s iným stupňom mletia. Na takzvaný turecký spôsob sa hodí káva jemne mletá, na kávu prekvapkávanú a do kávovarov, ktoré pretlačujú vodu kávou, môže byť použitá i hrubšia káva. Tiež si je dobré povedať, že káva jemne mletá rýchlejšie a viac uvoľňuje voňavé látky, pretože má väčší styk s vodou, zatiaľ čo pri hrubo mletej káve sa tieto aromatické látky z kávy uvoľňujú omnoho pomalšie a v menšej miere. Zásadným pravidlom je to, že voda určená na zaliatie kávy by nemala byť prevarená, musí sa zaliať vriacou vodou vždy tesne pred bodom varu. Je vhodné vodu aj zmäkčiť, a to pridaním niekoľkých zrniek soli, chuť kávy je potom výraznejšia. Ak volíme spôsob, kedy kávu po zaliatí horúcou vodou vylúhujeme, potom iba niekoľko minút, zbytočne dlhá doba lúhovania by chuť kávy zhoršila. Odporúča sa tiež vypiť kávu čo najrýchlejšie, pretože len tak je možné si vychutnať jej skutočnú arómu, po dlhšej dobe z uvarenej kávy prchavé aromatické látky postupne vypŕchavajú. Pomer kávy a vody nie je striktne predpísaný, pretože vždy záleží od individuálnej chuti podľa toho, či máme radi kávu slabšiu alebo silnejšiu. Na docielenie pevnej peny sa mletá káva najprv zaleje menším množstvom horúcej vody, zvyšok vody sa potom privedie k varu a káva sa doleje. Ku káve by sa mala vždy podávať nádobka so smotanou a pohár s vodou. Je tiež vhodné kanvicu spoločne so šálkami predhriať.

Aké kávové špeciality môžem v prístroji na espresso vyrobiť?

Ristretto : "krátke" espresso. Prúd kávy je zastavený na 20 - 30 ml namiesto 40 - 45 ml ako je to pri normálnom espresse. Caffè lungo je naopak väčšie espresso s objemom 60 ml. Cappuccino: kombinácia 1/3 espressa a 1/3 horúceho mlieka, 1/3 našľahaného mlieka, podávané v 150 ml šálke s kakaovým práškom rozprášeným na povrchu mliekovej peny. Latte: horúce naparené mlieko s espressom. Caffè latte: dvojité espresso vo vysokom sklenenom pohári s horúcim mliekom a trochou peny na povrchu. Caffè corretto: espresso ochutené silným alkoholom (grappa, brandy alebo likér). Americano: espresso rozriedené horúcou vodou. Caffè mocha: espresso, horúce čokoládové mlieko a našľahaný krém na povrchu. Mochaccino: espresso s napeneným mliekom a čokoládovým sirupom. Caffè vanigliatto: nalejte do šálky 1 - 2 čajové lyžičky vanilkového sirupu. Pridajte espresso a napenené mlieko. Macchiato: espresso s jednou čajovou lyžičkou mliečnej peny na povrchu. Viennese: štandardné alebo dvojité espresso s našľahaným krémom navrchu ozdobené nastrúhanou horúcou čokoládou a podávané v šálke na cappuccino.

Aké prístroje na prípravu kávy sú na trhu?

Kávovary môžeme rozdeliť na dva druhy, buď slúžia na prípravu skutočného espressa alebo sú na akési „nepresso“ a do tejto skupiny môžeme zaradiť všetky prístroje, ktoré nemajú požadovaný tlak 15 barov. Správne označenie týchto prístrojov je „parné“. Pohybujú sa v cene okolo 35 eur a krajina pôvodu je väčšinou Ázia. Zavádzajúci môže byť fakt, že nielen prístroje na espresso majú páku, tou bývajú vybavené všetky prístroje s čerpadlom. Páka je v nich spojená s nádobkou, do ktorej je vsypávaná káva. Pre milovníkov dobrého espressa i prekvapkávanej kávy sú určené kombinované kávovary, tie zvládnu pripraviť viac druhov nápojov. Patria síce do vyššej cenovej kategórie, ale ich široké využitie je výhodné. Ich cena sa pohybuje od 185 eur. Najdrahšou skupinou sú však plne automatizované prístroje, ktoré varia espresso i cappuccino a súčasťou ich výbavy je navyše i mlynček na kávu, plocha na nahrievanie šálok a majú i integrovanú nádobku na odpad. V dnešnej dobe sa využívajú i v domácnostiach, a tomu zodpovedá aj ich dizajn.

Akú kávu môžem použiť do espressa?

Do prístrojov na espresso je možné použiť akúkoľvek kávu, avšak pomerne zložité je jej správne utlačenie. Prácu značne uľahčí použitie porciovanej kávy v okrúhlych vankúšikoch, ktoré sa vkladajú do nádoby v páke kávovaru, kam ľahko zapadnú a káva sa nemusí ďalej utláčať. Príprava espressa i cappuccina nie je vôbec jednoduchou záležitosťou, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Existuje rad faktorov, ktoré môžu ovplyvniť výslednú chuť nápoja.

Aký druh kávy zvoliť na prípravu nápoja?

Pri príprave kávy volíme druh, ktorý nám najlepšie vyhovuje. Ak je naším cieľom iba jemne povzbudiť svoje zmysly a oddialiť únavu a zároveň chceme ochrániť svoj organizmus pred prípadným kofeínovým šokom, vyberieme si najskôr arabiku. Káva druhu robusta má vyšší obsah kofeínu, silnejšiu a výraznejšiu chuť a tiež tmavšiu farbu. Rozvoj kávovej kultúry si postupne vynútil vzájomné miešanie káv rôzneho pôvodu. Jednotlivé druhy káv pochádzajú z plantáží celého sveta. Zmesi mávajú základ z arabiky a bývajú doplnené robustou. I v prípade, že káva je označovaná ako 100% arabika, obsahuje určité percento robusty . Robusta je kávou, ktorá sa väčšinou pridáva do zmesí, ktoré sa odlišujú len jej percentným zastúpením. Robusta dodáva zmesiam výraznejšiu chuť a zároveň tiež znižuje cenu kávy. Samotná arabika je drahšia, pretože v jej cene sa odrážajú celkovo vyššie náklady na pestovanie i náročnejšie metódy zberu a spracovanie kávových plodov. Aj napriek tomu, že väčšina predávaných káv sú zmesi zŕn z rôznych plantáží, dajú sa kúpiť i tzv. čisté druhy káv, a to v špecializovaných predajniach. Pri domácej príprave kávy sa využíva najjednoduchší spôsob prípravy kávy, a tým je zaliatie kávového prášku vriacou vodou buď priamo v šálke alebo v kanvici, kde sa káva necháva následne krátky čas vylúhovať.

Aký je pôvod názvu espresso?

Espresso pochádza z latinského názvu znamenajúceho "vytlačiť" - postup používaný na výrobe espressa: horúca voda prechádza pod tlakom skrz jemne namleté zrná kávy.

Aký je rozdiel medzi kávou arabika a robusta?

Medzi kávou arabika a robusta je oceán pocitových, chuťových a aromatických rozdielov. Jemná, okrúhla arabika je úplne odlišná od kenskej Arabicas, ktorá má ovocnú a kyslú chuť. Medzi kávami arabika a robusta sú navyše dva, úplne odlišné svety chutí. Arabika: predstavuje 75 % svetovej produkcie a je pestovaná prevažne v Južnej Amerike (Kolumbii) a Strednej Amerike (Kostarika, Guatemala). Jemná, uhladená, kyslá a po ovocii voňajúca arabika je uznávaná kvôli nekonečnej palete bohatých a intenzívnych vôní. Robusta: pestovaná v Brazílii, Indonézii a Etiópii. Má väčší obsah kofeínu než jej sesternica, nie je tak kyslá, silná, horká a nemá tak silnú arómu.

Je káva espresso povzbudzujúcejšia než bežná káva?

Espresso je hlboká, bohatá káva, ktorá je silnejšia než káva klasická, ale s približne rovnakým obsahom kofeínu, ako majú ostatné kávy. Espresso je vyrábané z tmavých, pražených kávových zŕn. Obsah kofeínu sa pri pražení zŕn do tmavého sfarbenia znižuje.

Kde káva rastie?

Káva je plodom tropickej rastliny nazývané kávovník "Coffea", patriacej do čeľade morenovitých rastlín. Pestuje sa po celom svete, najviac však v oblastiach okolo rovníka, kde sú ideálne podmienky na jeho rast. Existuje až niekoľko stoviek druhov kávovníkov, avšak najznámejšie sú tri druhy Coffea arabica, canephora a liberica. Hospodársky významný je druh Coffea arabica a Coffea canephora, ktorá je označovaná ako Robusta. Tretím, nepríliš významným druhom, je Coffea liberica, ktorá sa pestuje iba v niekoľkých oblastiach Afriky a na kávovom trhu zaujíma len doplnkové miesto. Káva tohto druhu má veľmi horkú chuť a z tohto dôvodu nie je medzi milovníkmi kávy tak vyhľadávaná.

Dá sa použiť šľahačka na dochutenie kávy?

Pri príprave niekoľkých druhov káv sa používa na ozdobenie šľahačka, napríklad pri viedenskej káve. Pri mnohých kávach sa môže pridať i alkoholický nápoj, pri alžírskej káve je okrem šľahačky pridaný vaječný koňak, írska káva sa nezaobíde bez whisky. V rôznych častiach sveta sa káva podáva s rôznymi druhmi alkoholu, každá má obľubu v inom druhu. Tak napríklad v Normandii je vo veľkej obľube calvados, čo je jablčná pálenka, na území bývalej Juhoslávie sa hojne podáva slivovica, Španieli si radi pochutia na suchej anízovke alebo brandy. Kávu je možné podávať i v kombinácii so šľahačkou alebo zmrzlinou, alebo napríklad vo forme ľadovej kávy zvanej frappé.

Nápady na ochutenie kávy

Okrem ľadovej a tureckej kávy existujú tisícky možností, ako espresso ochucovať... Espresso ochutené niekoľkými gramami škorice je neodolateľné. Káva s príchuťou Grand Marnier má mnoho podôb... Silné espresso dochutené mrazeným vanilkovým krémom je veľmi chutné. A dvojité ľadové espresso namiešané s likérom z lieskových orieškov a niekoľkých gramov krému z Chantilly je tak delikátne...

Penenie mlieka

Odporúčame použiť čerstvé, veľmi studené mlieko. Mlieko a džbán musia byť studené, ideálne medzi 6 a 10 °C.

V akom štádiu zrelosti sa káva zberá?

Nezrelé plody kávovníka sú zelené, počas zretia postupne menia svoju farbu cez žltú, červenú až do fialovej, kedy sú vhodné na zber. Farba a správna zrelosť zbieraných plodov je veľmi dôležitá pre konečnú kvalitu kávy, najchutnejšia káva je z na tmavočerveno sfarbených plodov. Medzi zbierané plody sa nesmú dostať zhnité, plesnivé alebo inak nekvalitné bobule. Mohli by znehodnotiť celý zber. Aj nedozreté alebo naopak prezreté plody kávovníka môžu poškodiť kvalitu ostatnej úrody.

Z čoho je vyrobený krém (crema)?

Krém (crema) je hrubá vrstva peny pokrývajúca kávu. Vzniká v dôsledku roztavenia tukov obsiahnutých v zrnkách kávy (nie je z cukru, ako si myslí mnoho ľudí).